Koniec objazdów! Most tymczasowy na Kamienicy został otwarty

Koniec objazdów! Most tymczasowy na Kamienicy został otwarty

Żołnierze 3 Batalionu Inżynieryjnego zakończyli prace montażowe na moście tymczasowym spinającym dwa brzegi Kamienicy. Od dzisiaj, 31 października, kierowcy mogą przejechać przez przeprawę. Jej nośność to 30 ton. 

Wszystkie prace oprócz montażu przeprawy, czyli m.in. przygotowanie przyczółków i podpór wykonała sądecka firma Budownictwo Komunikacyjne, należąca do Walentego Kuśnierza. Składana konstrukcja należy do Agencji Rezerw Materiałowych. Ma posłużyć do 30 czerwca 2022 roku. Wojsko użycza ją za darmo, jednak jeśli przez okres użytkowania zostanie uszkodzona, miasto poniesie koszty, tzw. karę umowną. Stanowi ona równowartość przeprawy, czyli ponad 1,4 mln.

W ubiegłym roku doszło do uszkodzenia dźwigarów przęsła starego mostu. Finalnie przeprawę wzmocniono i przywrócono ruch. Niespełna osiem miesięcy później (22 czerwca) zaszła konieczność zamknięcia mostu. Po ulewnych opadach deszczu, rzeka Kamienica przybrała na sile istniało ryzyko, że uszkodzony wcześniej most, może stanowić zagrożenie dla pojazdów. Od tej pory samochody poruszały się objazdami. Nie tylko mieszkańcy Kamionki Wielkiej i Nowego Sącza, ale także gminy Grybów z niecierpliwością oczekiwali rozwiązania, które ułatwi im życie.

W sierpniu br. nowosądeccy radni zdecydowali, że na budowę mostu tymczasowego miasto przeznaczy 1,2 mln złotych, z czego 250 tysięcy na przygotowanie dokumentacji. Również wójt Kamionki Wielkiej Andrzej Stanek wsparł inwestycję w kwocie 200 tys. zł.

Fot. Artur Czernecki 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Pieszo, na rowerach i pociągiem. Zobacz miejsce, które warto odwiedzić.

Play Video about Małopolski Festiwal Smaku w Gorlicach

Festiwal smaku w Gorlicch – piękna wizytówka Małopolski. Zobacz jak przebiegała tegoroczna edycja

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.