Koncert „Ciupagi” przyciągnął tłumy. Sanktuarium św. Rity drżało w posadach

Koncert „Ciupagi” przyciągnął tłumy. Sanktuarium św. Rity drżało w posadach

Ciupaga, Kapela Góralska Ciupaga, Nowy Sącz, Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej, Stowarzyszenie Etctera

Sanktuarium świętej Rity w Nowym Sączu drżało w posadach podczas koncertu Kapeli Góralskiej Ciupaga z Łącka. Na wspólne kolędowanie z żywiołową, folkową ekipą przybyły tłumy.

Koncert zorganizowała parafia pw. Matki Bożej Niepokalanej wraz z młodzieżą działającą w nowosądeckim stowarzyszeniu ET CETERA. W ten sposób wykorzystano ostatnie dni, które zgodnie z tradycją chrześcijańską pozwalają na kolędowanie. Kapela „Ciupaga” zagrała dotychczas około trzystu koncertów. Ten w sanktuarium świętej Rity był ostatnim Koncertem Kolęd i Pastorałek w tym roku. Po nim grupa pakuje się i wylatuje na podbój Stanów Zjednoczonych, a konkretnie do Chicago w Compass Arena na Goralmania Polish American Food & Music Festival. 

– Pan Jezus się narodził, po kolędzie chodził i my ludzie grzeszni po kolędzie przyszli – rozpoczął koncert Piotr Krzywdziński, po czym wybrzmiało gromkie ,,Przybieżeli do Betlejem…”

Góralski zespół wokalno-instrumentalny pochodzi z Łącka. Istnieje od 2005 roku. Tworzy go grupa przyjaciół, których połączyła miłość do muzyki góralskiej. Liderem grupy jest Piotr Krzywdźiński (skrzypce, wokal). Oprócz niego zespół tworzą: Piotr Lulek (skrzypce), Marcin Pietrzak (altówka), Mateusz Plechta (altówka), Andrzej Talar (kontrabas), Jacek Krzywdziński (instrumenty perkusyjne), Paweł Gałysa (cymbały węgierskie, gitara), Mateusz Dudek (akordeon), Kamil Cudzich (perkusja), Tomasz Pawlak (skrzypce).

,,Chcieliśmy Wam gorąco podziękować za wczorajszy koncert. Nowy Sącz, ponad 3 tysiące osób, to istny rekord. Jesteście super. A my gramy i pomagamy jak potrafimy” – podziękowała kapela w mediach społecznościowych.

Repertuar zespołu początkowo oparty był na melodiach ludowych z okolic Łącka i Sądecczyzny, który stopniowo wzbogacał się o bardzo żywiołowe utwory folkowe inspirowane klimatami bałkańskimi, węgierskimi, słowackimi, rumuńskimi.

„Ciupaga” szerszej publiczności dała się poznać w IX edycji programu Mam Talent. Grupa podbiła serca zarówno jurorów jak i publiczności i tym samym trafiła do finału edycji. Ich kariera ruszyła z kopyta, kapela gra koncerty w całej Polsce i poza jej granicami. Zespół bawił telewidzów podczas Sylwestra Marzeń w Zakopanem i wystąpił u światowej sławy amerykańskiej grupy Black Eyed Peas.

Wcześniej kapela wystąpiła podczas XX edycji ,,Biegu Bejorów” w Rytrze i co ciekawe, lider zespołu Piotr Krzywdziński zadeklarował, że za rok ,,Ciupaga” dołączy do bejorów  i pobiegnie na Kramarkę. – Na kolejną edycję przymierzamy się, że będziemy biec, a później damy koncert. Zaczynamy ostre treningi – dodał Piotr Krzywdziński. Więcej o tym przeczytacie w artykule:Książka ,,Bieg Bejorów. Opowieść prawdziwNa” ukoronowaniem XX edycji ryterskiej miłości do biegów.

Fot. Adrian Maraś
Film, fot. Adrian Maraś
Share on twitter
Share on facebook