Klimatyzatory split – jak działają?

Klimatyzatory split – jak działają?

klimatyzacja

Klimatyzatory split są w Polsce bodaj najpopularniejszym rodzajem urządzeń tego typu. Z racji dostępności i sporej konkurencji na rynku wśród producentów i handlowców stają się również coraz bardziej dostępne cenowo dla szerszego grona użytkowników. Gdzie znajduje zastosowanie i jak działa ten typ klimatyzatorów? Czym się różni od innych typów i czy występuje w więcej niż jednej wersji?

Klimatyzatory split a multisplit i monobloki

Podstawową różnicą pomiędzy klimatyzatorem split a multisplit i monoblokowym jest ilość jednostek (segmentów) składających się na całość urządzenia. Typ split składa się zawsze z dwóch jednostek, zewnętrznej oraz wewnętrznej, gdy monobloki z jednostki jednej, a multisplity w ilości większej w odniesieniu do jednostek wewnętrznych, których może być kilka przy jednej jednostce zewnętrznej.

Działanie klimatyzatora typu split

Dwie jednostki klimatyzatora split są ze sobą połączone w układzie zamkniętym przewodami chłodniczymi wypełnionymi czynnikiem chłodzącym.. W wewnętrznej znajduje się parownik, natomiast na jednostkę zewnętrzną składają się skraplacz, sprężarka, zawór rozprężny oraz zawór czterodrogowy. Jednostka wewnętrzna ma za zadanie schładzać (oraz coraz częściej również podgrzewać) pomieszczenie, a jednostka zewnętrzna przygotowuje czynnik chłodzący do odpowiedniego trybu pracy.

W standardowym, czyli chłodzącym trybie pracy jednostka zewnętrzna przesyła do jednostki wewnętrznej płynny czynnik chłodniczy. Ten w wyniku ciepła pobieranego z otoczenia przechodzi w parowniku w gaz. Powietrze z pomieszczenie po oddaniu ciepła wraca do niego, ale już schłodzone. Dalej czynnik chłodzący pod postacią pary jest zasysany przez sprężarkę do jednostki zewnętrznej, gdzie schładzany jest przez wentylator, oddając ciepło na zewnątrz do otoczenia i na powrót przechodzi w stan ciekły. Następnie proces rozpoczyna się od nowa.

W klimatyzatorach split z funkcją grzania proces jest odwrócony, a warto wspomnieć, że nowoczesne klimatyzatory nie tylko schładzają pomieszczenie, ale również filtrują w nim powietrze. Ponadto nierzadko wyposażone są w nowinki technologiczne typu nawiewu 3D, rozprowadzającego równomiernie powietrze po pomieszczeniu, czujników temperatury, czy pilota włączającego funkcję stałego grzania lub samoczyszczenia się parownika.

Rodzaje i zastosowanie klimatyzatorów typu split

Klimatyzatory split znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie. Od sklepów i biur, poprzez mieszkania i domy, po budynki użyteczności publicznej i placówki usługowe oraz gastronomiczne. Typ split występuje przy tym w bardzo zróżnicowanych formach i mocach. Przykładowo klimatyzatory podłogowe mogą przypominać wyglądem lodówki, a ich moc może wystarczać do schładzania dużych sklepów. Ponadto klimatyzator split może być zamontowany w ścianie (ścienny), w podłodze lub przy niej albo w ukryciu pod sufitem podwieszanym (przypodłogowo-podstropowy), a także jako klimatyzator kanałowy lub kasetonowy. Przy wyborze któregokolwiek z rodzajów klimatyzatora split warto skorzystać z doradztwa fachowców.

 

Artykuł sponsorowany

Czytaj również:  Brutalna historia, więc twarda kreska… Ratują przed zapomnieniem wojenny dramat ludzi z Ochotnicy

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama