„Kilka zdań do Mam”– Justyna Światłowska Coach, Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny

„Kilka zdań do Mam”– Justyna Światłowska Coach, Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny

5 kroków do tego, jak na co dzień budować poczucie własnej wartości u siebie i u swojego dziecka.

Jak radzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami codzienność?

Z jednej strony chcemy dla naszych dzieci, dla siebie jak najlepiej, z drugiej nadmiar obowiązków, ilość zadań do wykonania może nas przytłaczać i możemy pogubić się w tym jak wesprzeć naszych najbliższych, a także siebie w budowaniu poczucia własnej wartości. A tak naprawdę to poczucie własnej wartości daje nam spełnienie, szczęście i zadowolenie.

Zatem co możemy zrobić dla siebie i dla naszych dzieci, aby żyło nam się lepiej?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

1. Daj sobie więcej łagodności. Czy wiesz, że ludzie zachowują się lepiej, kiedy czują się lepiej?

Czy wiesz, że większość mam chciałaby mieć więcej cierpliwości i łagodności do swoich dzieci? Jak to zatem osiągnąć? Może warto czasami odpuścić, nie nakręcać się na wszystkie zadania wokół, aby były wykonane na 100%? Pozwól sobie złapać oddech i zachwyć się przyrodą, zapachem lasu, deszczu, świeżo skoszonej trawy, rysunkiem namalowanym przez Twoją pociechę. Jeśli Ty dasz sobie więcej łagodności, tym więcej jej będziesz mogła ofiarować światu.

 

2. Jesteś najlepszą mamą na świecie i masz najwspanialsze dzieci na świecie. Staraj się doceniać siebie i swoją pracę na rzecz dzieci i rodziny. Staraj się nie mieć wyrzutów sumienia. Jeśli coś nie wyszło miej odwagę przeprosić i jednocześnie unikaj obwiniania i poczucia winy. Ciesz się swoją relacją z dziećmi. Nie porównuj ją do żadnych innych bo to właśnie Wasza relacja jest najlepsza i jedyna w swoim rodzaju.

3. Nie oczekuj zbyt wiele, ciesz się chwilą i każdym małym kroczkiem. Porzuć wizję idealnego macierzyństwa i idealnego dziecka. Każdy ma swoje lepsze i gorsze momenty. Świat reklam, social mediów jest bardzo mocno przekoloryzowany, dlatego skup się na swoich wartościach, na każdym małym sukcesie Twojego dziecka, na tym jaki tworzycie wspaniały zespół i jak każdy z Was jest wspaniałym człowiekiem. Ucz mówić o pozytywnych emocjach, jakie spotykają nas w ciągu dnia.

4. Bądź wdzięczna i ucz wdzięczności. Dużo łatwiej jest żyć w świcie, w którym nie musimy ciągle czegoś wymagać, czegoś rościć. Można być wdzięcznym za tak wiele rzeczy, za to że świeci słońce, że mamy co jeść, że możemy pozwolić sobie na wyjście na lody, że możemy się do siebie przytulać i opowiadać sobie różne rzeczy.

5. Dbaj o siebie. Pamiętaj, że jako mama, kobieta masz swoje potrzeby, które jeśli nie będą spełnione będą powodowały frustracje i wycofanie. Pomyśl co sprawia Ci przyjemność?

Może to być chwila z lekturą na balkonie? Może filiżanka kawy? A może pójście na spacer? Czasami nie trzeba rewolucji w naszym życiu, aby wygospodarować 15 minut dziennie dla siebie. Mów swoim bliskim, dzieciom o tym, jak ważna jest chwila dla siebie i ustalcie kiedy jest czas na Twoje „15 minut”.

A na koniec małe zadanie. Weź kartkę papieru i napisz na niej za co doceniasz siebie jako mamę.

Celebruj swoją wdzięczność i dziel się nią z innymi.

Pamiętaj, jesteś najlepszą mamą na świecie.

Share on twitter
Share on facebook