Kierowcy miejskich autobusów protestują. Powód: wizja zwolnień załogi

,,Załoga MPK domaga się zwrotu zabranej przez radnych PiS – ,,Wybieram Nowy Sącz” rekompensaty dla spółki MPK” – takie słowa przeczytać można na kartkach, które zawisły dziś w autobusach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu. Rozpoczął się bezterminowy protest załogi.

Na pojazdach, które wyjechały dziś w trasę zamocowano flagi Solidarności. W autobusach pojawiły się kartki z informacją o proteście. Jak zaznaczają członkowie działającego przy sądeckim MPK związku, brak pieniędzy będzie równoznaczny z redukcją zatrudnienia w przedsiębiorstwie, wstrzymaniem inwestycji i ograniczeniami kursów autobusów.

O funkcjonowaniu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu dyskutowano podczas wtorkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, zwołanej przez prezydenta Ludomira Handzla. Temat stał się ,,gorący” w grudniu, kiedy radni zdecydowali o zmniejszeniu w budżecie miasta funduszy na dofinansowanie MPK o 4,1 miliona złotych. Wynika to z poprawek wprowadzonych przez radnych klubu PiS – ,,Wybieram Nowy Sącz” do Uchwały Budżetowej na 2021 rok. Pisaliśmy o tej decyzji TUTAJ.

Wiceprzewodniczący Michał Kądziołka na początku wtorkowej sesji odczytał obecne stanowisko radnych klubu PiS – ,,Wybieram Nowy Sącz”.

– Radni Klubu Prawo i Sprawiedliwość – ,,Wybieram Nowy Sącz” deklarują po raz kolejny gotowość dofinansowania spółki MPK, dlatego apelujemy do prezydenta Ludomira Handzla o przygotowanie projektu uchwały dotyczącej zwiększenia dofinansowania dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, podkreślając zarazem, że rozwiązanie tego ważnego problemu społecznego nie może odbyć się kosztem rezygnacji z innych form wsparcia, jak na przykład dopłaty do wody i ścieków, z których korzystają mieszkańcy Nowego Sącza – mówił radny Kądziołka.

Z kolei w odczytanym przez przewodniczącą Rady Miasta Iwonę Mularczyk piśmie Komisji Międzyzakładowej NSZZ ,,Solidarność” przy MPK w Nowym Sączu można było usłyszeć: „Uważamy, że ograniczenie finansowania MPK jest działaniem na szkodę spółki i pracowników. Tym samym jest to też działanie na szkodę mieszkańców Nowego Sącza i nie znajduje żadnego uzasadnienia. Załoga spółki jest mocno zbulwersowana takim postępowaniem samorządowców. Wnosimy o przywrócenie pełnego dofinansowania spółki MPK. Nie zabierajcie nam miejsc pracy.”

Dzisiaj w samo południe sznur autobusów wjechał na nowosądecki rynek. Kierowcy trąbili głośno, jeżdżąc wokół ratusza. W ten sposób zamanifestowali swój niepokój mieszkańcom.

film: Iwona Kamieńska, fot. Jerzy Cebula

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.