Kiedy dziecko się boi

Kiedy dziecko się boi

Czy istnieją naturalne lęki u dzieci? Czy każdy lęk dziecka powinien budzić niepokój rodzica? 

Rodzice najlepiej wiedzą, że bywają sytuacje w życiu, kiedy odczuwa się lęk. Kobieta będzie odczuwała lęk przed porodem, mężczyzna może bać się skoku na bungee. Rodzice mogą bać się pierwszego dnia pójścia dziecka do szkoły, dziecko będzie odczuwało obawę przed pierwszą jazdą na rowerze, itp. Są to naturalne lęki, które pozwalają na przystosowanie się do nowej sytuacji, właściwie przygotować się do nowego wydarzenia oraz odpowiedzialnie zachować. Lęk jest uczuciem, które pozwala na uspołecznienie, umożliwia dostosowanie się do zasad społecznych, sprawia, że dziecko zaczyna bezpiecznie funkcjonować w życiu. Badacze rozwoju psychicznego dziecka (Lig, Ames, Baker, 2012) zwracają uwagę na etapy rozwojowe dziecka, którym w sposób naturalny towarzyszą lęki:

– u dwulatków są to lęki natury słuchowej: na głośne dźwięki czy też szmery;
– u trzylatków lęki wizualne przed czarownicami, potworami, zwierzętami;
– u czterolatków mogą wystąpić nasilone lęki związane z codziennym funkcjonowaniem w domu czy w przedszkolu, szczególnie może to być lęk związany z oglądaniem bajek, później nocne budzenie się i płacz, znamienny w tym wieku jest lęk przed ciemnością;
– u pięciolatków (według autorów badań) występuje najmniej lęków;
– u sześciolatków znów nasilać się mogą lęki na bodźce słuchowe, na przykład dzwonek do drzwi, ale też może pojawić się lęk przed duchami, kosmitami, itp.
– u dzieci siedmioletnich może nastąpić spotęgowanie lęków związanych z oglądaniem bajek; – dzieci w wieku szkolnym zaczynają w szczególności bać się braku akceptacji ze strony nauczycieli i rówieśników, może też występować lęk przed obowiązkami szkolnymi;
– u dziewięciolatków znów pojawia się lęk silny przed zwierzętami, złodziejami i ciemnością. – u jedenastolatków i dwunastolatków pojawia się lęk przed czymś nieznanym, ciemnością oraz przed samotnością.
– trzynastolatkowie obawiają się odrzucenia przez grupę rówieśniczą, oraz przed nieznanymi osobami.
– u czternastolatków nasila się lęk przed wystąpieniami publicznymi, przed odrzuceniem przez kolegów lub koleżanki.

Wspomnieć należy jeszcze o dwóch rodzajach lęku. (…)

Całość w DTS WOLNA SOBOTA:

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama