Kazanie o Joannie czyli… słynny ksiądz mówi o słynnej sądeckiej aktorce

Kazanie o Joannie czyli… słynny ksiądz mówi o słynnej sądeckiej aktorce

W jednym z warszawskich kościołów ksiądz na niedzielnym kazaniu mówił o słynnej aktorce z sądeckim rodowodem. Przy okazji zdradził, że aktorka planuje napisać książkę – podręcznik dla aktorów.

Kazanie ks. Wojciecha Drozdowicza z parafii bł. Edwarda Detkensa w Warszawie poświęcone było zakładaniu przez ludzi życiowych masek. Ksiądz, mówiąc o rolach, jakie próbujemy  życiu odgrywać, przywoływał m.in. przykłady znanych aktorów i barwnie opowiadał o ich sposobach wcielania się w role. W tym celu przywołał również przykład aktorki pochodzącej z Muszynki. Duchowny bardzo ciepło mówi o niej, traktując ją w kazaniu jak swoją warszawską parafiankę, często bywającą na mszach w pokamedulskim kościele.

Proboszcz bielańskiej parafii powołał się na jedną z rozmów z  Joanną Kulig, w której powiedziała, że dla aktora czasami wejście w role, jest dużo trudniejsze niż wyjście z niej, a wyjścia z roli, nie uczą na żadnych studiach aktorskich. Wspomniał również, że Joanna Kulig chciałaby kiedyś napisać podręcznik dla studentów aktorstwa, jak wychodzić (rozstać się) z kreowaną wcześniej rolą.

Urodzona w Krynicy-Zdroju aktorka zasłynęła główną rolą Zuli Lichoń w melodramacie Pawła Pawlikowskiego Zimna wojna (2018). Otrzymała za nią Orła za najlepszą główną rolę kobiecą i Europejską Nagrodę Filmową. Wcześniej, za rolę Alicji w dramacie Małgorzaty Szumowskiej Sponsoring (2011) odebrała Orła za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Joanna Kulig angażuje się w działalność charytatywną. Za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymała w tym roku Medal Świętego Brata Alberta.

Ks. Wojciech Drozdowicz pod koniec lat 80. rozpoczął współpracę z Telewizją Polską przy realizacji programów dla dzieci o tematyce religijnej. Był twórcą i pierwszym prowadzącym, reżyserem oraz współscenarzystą programu telewizyjnego Ziarno, za który otrzymał nagrodę Wiktora w 1990 r. Znany jest z wielu niekonwencjonalnych działań w kościele. W 2018 odprawił mszę w intencji zmarłej Kory Jackowskiej. Po nabożeństwie w kościele puszczono oryginalne wykonanie utworu Krakowski spleen, śpiewanego przez wokalistkę. Ks. Drozdowicz zagrał wówczas równolegle na suzafonie.

Fragmentu kazania o Joannie Kulig wysłuchasz poniżej:

 

 

Całość na filmie:

 

Czytaj też:

Szewski poniedziałek czyli korki nie od szampana

Reklama