Wielkimi krokami zbliża się długi weekend majowy. Dla wielu osób to czas spotkań z rodziną czy znajomymi i wspólnego grillowania. W tym roku 1 maja wypada jednak w piątek, czyli dzień, kiedy katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Co w tej sytuacji?
W ubiegłą niedzielę wielu wiernych z naszego regionu spodziewało się usłyszeć podczas mszy świętej komunikat o ogłoszeniu dyspensy na 1 maja. Słowa o zwolnieniu z piątkowego postu jednak nie padły. Czy w takim razie katolicy z diecezji tarnowskiej, chcąc uniknąć grzechu, mogą planować na rozpoczęcie majówki tylko wegetariańskie grillowanie?
Uspokajamy – dyspensa jednak będzie. Komunikat biskupa tarnowskiego w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej diecezji w poniedziałek, 27 kwietnia.
„W trosce o dobro duchowe wiernych, mając na uwadze rodzinny charakter spotkań w pierwsze dni maja, Biskup Tarnowski – na mocy kan. 87§1 KPK – udzielił wiernym zamieszkującym i przebywającym na terenie diecezji tarnowskiej dyspensy od obowiązku powstrzymania się od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 1 maja 2026 roku (kan. 1251 KPK)” – czytamy.
Biskup przypomina ponadto, że katolicy, którzy skorzystają z dyspensy, zobowiązani są w zamian za to do spełnienia uczynku miłosierdzia lub do ofiarowania dowolnej modlitwy w intencji pokoju na świecie.
Post
Przypomnijmy, że według przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego konieczność zachowania w piątki wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dotyczy osób, które ukończyły czternasty rok życia. Górnej granicy wieku kościelne przepisy nie przewidują. Tradycja ta sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa, jako upamietnienie męki i śmierci Jezusa na krzyżu. Miał to być rodzaj wyrzeczenia i ofiary, a w formie zbliżonej do obecnej ukształtował się w średniowieczu. Wyrzeczenie od pokarmów mięsnych nie obowiązuje w piątki, w które wypadają święta kościelne, jak na przykład Boże Narodzenie. W wyjątkowych sytuacjach można spodziewać się też dyspensy.
Natomiast w dwa dni w roku – w Środę Popielcową i Wielki Piątek – wiernych od 18 do 60 roku życia obowiązuje dodatkowo post ścisły. Można wtedy spożyć jeden posiłek do syta i dwa lekkie.
Czytaj też: Prąd. Awarie w regionie i wyłączenia w planach
fot. ilustr. Pixabay


























































































































































































































