Kartka z wakacji. Jak i gdzie odpoczywali Polacy w 2022 roku

Kartka z wakacji. Jak i gdzie odpoczywali Polacy w 2022 roku

Wakacje, plaża

Wakacje, wakacje i po wakacjach… Czas więc na raport z tegorocznych wakacji. W roku 2022 do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych wakacyjnych kierunków powraca USA. Spędzamy czas na miejscu plażując, odpoczywając lub zwiedzając w gronie rodziny i znajomych. Tylko 10% podczas wakacji uprawia sporty ekstremalne. Polacy podróżują odpowiedzialnie, często wykupują dodatkowe ubezpieczenia w tym tzw. klauzulę alkoholową.

TOP 10 kierunków wakacyjnych

W 2022 r, to już trzeci rok z rzędu, w którym Polacy najchętniej wyjeżdżali na urlop do Chorwacji. O 8 p.p. mniej w stosunku do roku 2021 odpoczywało nad Adriatykiem. Na drugim miejscu znalazły się Włochy. W tym roku słoneczna Italia przyciągnęła 9% turystów (to o 1 p.p. mniej niż w ubiegłym roku.  6% podróżujących wskazało Grecję, jako miejsce docelowe swojego urlopu.

Tuż za Grecją plasuje się Słowacja, którą w tym roku odwiedziło 5% turystów – to o 2 p.p. więcej niż w 2021. Do Turcji również wyjechało 5% użytkowników, a do Stanów Zjednoczonych – które w tym roku ponownie powróciły do łask podróżujących – 4%. Z takim samym wynikiem procentowym w zestawieniu znalazła się Hiszpania – 4%.

W tegorocznych wynikach porównywarki znalazł się również nasz zachodni sąsiad – Niemcy, z wynikiem na poziomie 3%. Na przedostatnim miejscu ex aequo z Niemcami pojawiła się nieobecna w poprzednich dwóch latach Wielka Brytania. TOP 10 wakacyjnych kierunków zamyka Bułgaria z wynikiem 2%. Polacy wrócili więc nie tylko do wyjazdów wypoczynkowych, ale znów odwiedzają biskich za granicą oraz podróżują w celach zawodowych.

Inne kierunki wybierane przez Polaków.

W tym roku w zestawieniu znajdziemy Turcję oraz mniej popularne w tym roku kraje Afrykańskie tj. Egipt i Tunezja (nie przekraczają 1% klientów). Moda na Bałkany nadal nie słabnie. Chociaż w pierwszej dziesiątce, znalazła się jedynie Grecja i Bułgaria, poza tym zestawieniem plasują się również inne państwa Półwyspu Bałkańskiego. Czarnogóra – tuż za Bułgarią – gościła w tym roku prawie 2% turystów, podobnie jak Albania.

Urlop 2022 nie krótszy niż tydzień 
Polacy w planowaniu długich urlopów pozostają konsekwentni. Aż 51% odpoczywających za granicą, zdecydowało się na wakacyjny wyjazd trwający od 8 do 14 dni. Co ciekawe, co czwarty turysta wyjechał na wakacje trwające ponad dwa tygodnie. 16% urlopowiczów zaplanowało wakacje na czas od 4 do 7 dni, a 8% pozwoliło sobie na szybkie wakacje w przedziale 1 – 3 dni.

Wakacje w gronie rodziny lub znajomych 
Aż 68% turystów zdecydowało się na urlop dzielony z bliskimi. Co trzeci Polak podróżował w parze z drugą osobą. 14% podróży dotyczyło wyjazdów w trzy osoby, a 17% w cztery. Niewielka grupa odpoczywających wybrała urlop w większym gronie – tylko 6%. 32% Polaków wyjechało na wakacje w pojedynkę.

Trzydziestolatkowie podróżują najchętniej
Zagraniczne wakacje najczęściej wybierają osoby w wieku 30-39 lat – ta grupa wiekowa stanowi 28% wśród wszystkich podróżujących. Niewiele mniej wśród wyjeżdżających na urlop za granicę jest czterdziestolatków (25%).
W porównaniu z ubiegłym rokiem nieznacznie wzrosła liczba podróżujących w grupie wiekowej 19-29 lat – o trzy punkty procentowe – do 24%. Pięćdziesięciolatkowie zajmują miejsce tuż za podium – stanowią 10% wyjeżdżających latem.

Ubezpieczenie kupujemy na ostatnią chwilę, za to z klauzulą alkoholową
Aż 58% klientów porównywarki nie zdecydowało się na zakup polisy z wyprzedzeniem – podróżujący wybierali ochronę na czas wakacji w dniu wyjazdu lub do 3 dni przed nim. Rośnie jednak grupa urlopowiczów, którzy wolą ubezpieczenie znaleźć wcześniej – w tym roku taką decyzję podjęło aż 42% Polaków.

W wakacje korzystamy z życia, ale chcemy robić to bezpiecznie. Z danych rankomat.pl wynika, że aż 85% zakupionych w okresie letnim polis to te posiadające w zakresie ochrony klauzulę alkoholową – dostępną w pakiecie (taki wariant wybrało 76% klientów) lub za dodatkową składką (na tę opcję zdecydowało się 9% ubezpieczających się).

(DSZ)

 

Może Cię zainteresować: Uwaga! Kilka linii MPK pojedzie wkrótce innymi trasami

źródło: Rankomat
fot: Pexels

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama