Karpaccy pogranicznicy pomogli w rozbiciu narkotykowego gangu

Karpaccy pogranicznicy pomogli w rozbiciu narkotykowego gangu

Akcja CBŚ

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej wsparli policjantów z CBŚP i hiszpańskich stróżów prawa w akcji rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Polski i Hiszpanii, zajmującej się przestępczością narkotykową na bardzo dużą skalę.

Śledztwo nadzoruje małopolska Prokuratura Krajowa. Zatrzymano 9 osób, zlikwidowano dwie plantacje konopi, na których rosło 1400 krzewów, przejęto też gotowe narkotyki. Zabezpieczono majątek podejrzanych na kwotę ponad 22 mln zł m.in. luksusowe wille w Hiszpanii. Część podejrzanych jest powiązana ze środowiskiem pseudokibiców jednego z krakowskich klubów sportowych.

Grupa przestępcza działała w latach 2016-2021. Zajmowała się przemytem marihuany z Hiszpanii do Polski, a następnie wprowadzaniem jej do obrotu. Zatrzymani to obywatele Polski w wieku od 30 do 45 lat, mieszkający na co dzień zarówno w Polsce jak i na terenie Hiszpanii. Część podejrzanych jest powiązana ze środowiskiem pseudokibiców jednego z krakowskich klubów sportowych.

W Hiszpanii zatrzymano 5 polskich obywateli, w tym 3 poszukiwanych Europejskimi Nakazami Aresztowania wydanymi przez polski sąd na wniosek małopolskiej Prokuratury Krajowej. W trakcie przeszukań odkryto dwie plantacje marihuany. Znajdowało się na nich łącznie 1400 krzewów konopi w różnych fazach wzrostu oraz 25 kilogramów gotowego narkotyku.

W tym samym czasie w Polsce policjanci CBŚP i funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili działania na terenie trzech województw: małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego; gdzie zatrzymali 4 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

W czasie przeszukań zabezpieczyli dokumenty, sprzęt elektroniczny, 5,5 kg haszyszu, 4 litry płynnej amfetaminy, z której można uzyskać 16 kg narkotyku oraz ponad 3 kilogramy marihuany. Wartość przejętych narkotyków to blisko pół miliona złotych. Zabezpieczono również gotówkę – ponad 300 tysięcy złotych i prawie 9,5 tysiąca Euro.

Wobec zatrzymanych na terenie Hiszpanii Polaków, wdrożono procedurę sprowadzenia ich do Polski. Osoby zatrzymane w Polsce zostały tymczasowo aresztowane przez sąd na okres trzech miesięcy.

7 osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i wprowadzanie do obrotu oraz przemyt znacznych ilości narkotyków. Grozi im 15 lat pozbawienia wolności. Dwóch zatrzymanych będzie odpowiadać karnie zgodnie z hiszpańskim prawem.

W ramach tej sprawy łącznie zabezpieczono majątek podejrzanych na kwotę ponad 22 milionów złotych, w postaci gotówki, samochodów oraz nieruchomości na terenie Hiszpanii, w tym luksusowych willi.

Aktualnie w sprawie występuje 44 podejrzanych. Śledztwo w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy, nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Zespół Prasowy CBŚP, zdjęcia i film: CBŚP i KOSG

 

Czytaj też:

Ptaszkową opanowali młodzi strażacy z całej Sądecczyzny

Share on twitter
Share on facebook