„Niebo – ziemi, niebu – ziemia, wszyscy – wszystkim ślą życzenia”, a ja proszę pięknie i może – daj Boże – nie naiwnie: przemówmy tłumnie ludzkim głosem zanim nastanie Wigilia i życzmy dobrze innym. Albo przynajmniej nie życzmy źle jeśli chochlik zadomowiony zbyt głęboko pod pazuchą nie pozwala zamienić złośliwości na życzliwość.

wsb3

Dla ułatwienia zapraszam na błyskawiczny test wewnętrznej siły składający się z dwóch pytań: cieszysz się, że Chełmiec nie zostanie 1 stycznia miastem? Że stracił szansę na wizerunkowy punkt z tego tytułu i na możliwość sięgnięcia do skarbca funduszy przeznaczonych na rozwój obszarów miejskich? A może cieszysz się, że z budową nowego stadionu dla Sandecji są pewne kłopoty?

Oto rozwiązanie testu: ludzi słabych i małostkowych łatwo poznać po tym, że odczuwają radość z czyjeś porażki zapominając, że jeśli zdmuchną komuś świeczkę, nie dodadzą sobie w ten sposób blasku. Ludzie silni i pewni siebie cieszą się z czyjegoś sukcesu. Osiągnięcia innych napędzają ich do pozytywnych zmian we własnym życiu. A jak jest z Twoją mocą? Gdyby wyłącznie od Ciebie zależała przyszłość, to złapiesz Sandecję (albo jak wolisz – wójta Stawiarskiego) za piętę i pociągniesz w przepaść, czy będziesz kibicować?

Smutna prawda o gatunku homo sapiens jest taka, że większość jego przedstawicieli nie umie się cieszyć cudzym szczęściem, o ile nie jest to ktoś bardzo bliski sercu. Za to zazdrość uprawiamy na naszych poletkach po mistrzowsku, choć jej owoce są gorzkie. Warto pomyśleć o tym przed pierwszą gwiazdką. Może to dobra okazja aby kogoś przeprosić, komuś innemu pokibicować, pogratulować, życzyć dobrych świąt albo wesprzeć serdecznym słowem podpowiadając, że z każdej opresji można wyjść silniejszym.

Przeczytaj świąteczne wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”:

ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]