,,Wiosna” odkrywa karty i przedstawia program. Chce w UE walczyć z rakiem i ze smogiem

– Niech w końcu przyjdzie Wiosna, niech w końcu coś się zmieni – tymi słowami zakończył dzisiejsze spotkanie z dziennikarzami sądeczanin Jakub Bocheński, który wraz z profesorem Maciejem Gdulą przedstawili program partii ,,Wiosna”.

wsb3

Obaj ubiegają się o zdobycie w najbliższych wyborach (26 maja) mandatu do Parlamentu Europejskiego. Maciej Gdula jest ,,jedynką” w okręgu numer 10., obejmującym obszar województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Jakub Bocheński startuje z siódmej pozycji.

Konferencja prasowa odbyła się z lekkim opóźnieniem, za co profesor Gdula przeprosił i jednocześnie zaznaczył, że tym samym odkrył, iż są jeszcze miejsca, które potrzebują europejskich inwestycji infrastrukturalnych, takie jak np. Nowy Sącz. W związku z tym, iż trwa kampania do Parlamentu Europejskiego, skupił się na problemach Unii Europejskiej oraz przedstawił pomysły, jakie odnośnie jej przyszłego funkcjonowania ma partia Roberta Biedronia.

– Obecnie Unia Europejska jest w trudnym momencie, o tym w Polsce czasami zapominamy. W innych krajach panuje przekonanie, że Unia Europejska być może nie jest nam już potrzebna, bo już wykonała swoje zadanie. To co Unia Europejska niesie dla Europy jest dla nas przezroczyste, zapominamy jak wielkim osiągnięciem ona jest – podkreślał Gdula.

Przekonywał, iż przede wszystkim zapewnia ona narodom pokój, a także scaliła kontynent po okresie Zimnej Wojny. Zasypała podział na Europę Zachodnią i Wschodnią. – Jest to proces, ale w dużej mierze zakończony – dodał. Według niego UE potrzebuje nowego celu, musi zbliżyć się do człowieka.

– Europejczycy muszą czuć, że UE pomaga rozwiązać ich podstawowe problemy, zmienia ich życie i dlatego my mówimy, że ,,Europa powinna być bliżej Ciebie”. To oznacza, iż musi się ona zmierzyć z takimi problemami jak: choroby nowotworowe, smog... – podkreślał Maciej Gdula.

Co proponuje ,,Wiosna”?

Oprócz europejskiego programu walki z rakiem i ze smogiem, ,,Wiosna”  chce rozszerzyć program Erazmus, tak, aby z niego mogli skorzystać licealiści, uczniowie szkół średnich oraz młodzi dorośli, którzy pracują, także ci, którzy nie poszli na studia.

– Takie osoby też mają prawo, aby podróżować po Europie, zdobywać kwalifikacje i mieć wysokiej jakości pracę – zaznaczał Maciej Gdula.

– Rozszerzenie programu Erazmus + będzie miało ogromne znaczenie dla sądeczan. Mamy dwie sądeckie uczelnie: WSB oraz PWSZ. Mamy też szerokie grono licealistów, uczniów szkół średnich. Pora, aby oni z tego zaczęli korzystać. Jak sam się przekonałem, podróżując przez ostatni rok po Australii, po świecie, nie ma nic bardziej cennego od nawiązywania kontaktów z ludźmi z całego świata. Zmieniają one zupełnie punkt widzenia człowieka. Chcemy, aby sądeczanie mieli również taką możliwość – dodał Jakub Bocheński ubiegający się w naszym rejonie o mandat eurodeputowanego.

Europejski paszport i pigułka ,,dzień po”

Europejski paszport, to kolejny pomysł ,,Wiosny”. Jak przekonywał profesor Gdula, Polacy i inni Europejczycy z tzw. „nowej Europy” mają prawo do poczucia, że funkcjonują w ramach Unii Europejskiej, także na świecie np. w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

Jak przekonywał lider okręgu numer 10. – wspólny paszport europejski, rozwiąże problem podróżowania po świecie i da poczucie Polakom, Rumunom, Czechom itd., że są takimi samymi Europejczykami jak Niemcy, Belgowie, czy Francuzi.

Europejska karta praw kobiet, to kolejny punkt w programie wyborczym. Miałaby ona zawierać regulacje dotyczące dostępności pigułki ,,dzień po”.

– Uważamy, iż jest to europejski standard i upieramy się przy tym – stwierdził profesor Gdula.

Sądeczanin Jakub Bocheński zwracał uwagę, iż to, o czym mówi profesor, ma odniesienie do problemów ziemi sądeckiej.

– Cieszymy się, z podpisania przez lokalnych włodarzy Aktu Czystego Powietrza, ale to za mało. Liczymy, że Unia Europejska będzie w stanie wspomagać takie rejony jak Nowy Sącz w walce ze smogiem – podkreślał.

Na końcu spotkania Bocheński podziękował sądeczanom za zaangażowanie i entuzjazm podczas zbierania podpisów, a także zachęcił ich do zaangażowania społeczno-politycznego. Poinformował również, iż w naszym okręgu ,,Wiosna” zebrała ponad 14 tysięcy podpisów.

Pora na Wiosnę, niech w końcu coś się zmieni! – tym hasłem zakończył spotkanie z dziennikarzami.

O godzinie 19. w restauracji Panorama odbyło się spotkanie profesora Macieja Gduli, Jakuba Bocheńskiego oraz członków partii Roberta Biedronia z mieszkańcami.

Fot. twitter Maciej Gdula

Wiosna Roberta Biedronia rozpoczęła kampanię na Sądecczyźnie

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]