Kampania jest trudna, bo ludzie mają dość kłótni politycznych

Kampania jest trudna, bo ludzie mają dość kłótni politycznych

W okręgu 14., który obejmuje powiaty: nowosądecki, gorlicki, limanowski, nowotarski, tatrzański i miasto Nowy Sącz o mandat poselski powalczy 133 kandydatów. Do Sejmu dostanie się jedynie 10 osób. Oczekiwania aspirujących posłów są spore, a konkurencja duża.

Podobnie w przypadku mandatu senatorskiego w okręgu 37. Głosujący z powiatów nowosądeckiego i gorlickiego oraz Nowego Sącza wybiorą jednego z czterech kandydatów. To on lub ona będą reprezentować region w Senacie. Natomiast w okręgu 36., który obejmuje powiaty: limanowski, tatrzański, nowotarski, jeden z trzech kandydatów otrzyma mandat. Po drodze do urn sporo zaskoczeń, a przed nami jeszcze trzy tygodnie kampanii…

Wybory i referendum odbędą się 15 października. W okręgu 14. dziewięć komitetów wyborczych próbowało zarejestrować listę kandydatów do Sejmu, dwa z nich: KWW Ruchu Dobrobytu i Pokoju oraz KW Polska Liberalna i Strajk Przedsiębiorców otrzymało odmowę. Również próba zarejestrowania kandydata na senatora przez KW Ruch Naprawy Polski zakończyła się fiaskiem.

– KW Polska Liberalna i Strajk Przedsiębiorców złożył u nas listy kandydatów do rejestracji, a równocześnie oświadczenie na podstawie art. 210&2 Kodeksu wyborczego, który stanowi, że jeżeli w połowie okręgów wyborczych komitet zarejestruje swoje listy na podstawie wykazu poparcia, to w pozostałych okręgach może zarejestrować komitety już bez wykazów list poparcia. Komitet nie otrzymał jednak takiego uprawnienia, więc po otrzymaniu informacji z Państwowej Komisji Wyborczej, musieliśmy odmówić rejestracji. Analogiczna sytuacja była w przypadku KWW Ruchu Dobrobytu i Pokoju – wyjaśnia Maria Zięba, dyrektorka nowosądeckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

W okręgu 37., obejmującym powiaty nowosądecki, gorlicki i miasto Nowy Sącz jest czterech kandydatów na senatorów: Wiktor Durlak z KW Prawo i Sprawiedliwość, Jarosław Jakubowski z KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, Beata Kalisz z KW Bezpartyjni Samorządowcy oraz Stanisław Pasoń  z KKW Trzecia Droga PSL-PL 2050 Szymona Hołowni. Próbę rejestracji podjął również KW Ruch Naprawy Polski. Kandydatowi zabrakło aż 1998 podpisów poparcia. Na liście znajdowały się tylko dwa prawidłowo wypełnione pola. W związku z tym, że zgłosił się 15 minut przed końcem rejestracji, nie był w stanie w tym czasie zebrać takiej ilości podpisów.

O miejsce w Sejmie powalczy 133 kandydatów z naszego regionu. Dostanie się tylko 10 osób. Łącznie siedem komitetów stanęło w szranki o mandat poselski tj.: Bezpartyjni Samorządowcy, Trzecia Droga PSL-PL 2050 Szymona Hołowni, Nowa Lewica, Prawo i Sprawiedliwość, Konfederacja Wolność i Niepodległość, Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni, Polska Jest Jedna (…)

Cały tekst z pełną przedwyborczą analizą i listami kandydatów znajdziesz w najnowszym wydaniu DTS – kliknij i czytaj bezpłatnie online: