Kąclowa: na Mikołaja wielkie otwarcie imponującej estakady

Kąclowa: na Mikołaja wielkie otwarcie imponującej estakady

Taki prezent na Mikołaja ucieszy nie tylko mieszkańców okolicznych miejscowości, ale wszystkich podróżujących w stronę Krynicy- Zdroju, szczególnie tych z Podkarpacia, czy Tarnowa. Prawie stumetrowa estakada znajdująca się w miejscowości Kąclowa, zbudowana ponad dwoma osuwiskami, na drodze wojewódzkiej nr 981. zostanie otwarta we środę. O godzinie 13:00 nastąpi oficjalne przecięcie wstęgi. 

Jutro Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie odbierze od Wojewody Małopolskiego Piotra Ćwika pozwolenie na użytkowanie.

– Całkowity koszt inwestycji wyniósł 14 748 000 zł. Na zadanie złożyła się budowa prawie stumetrowej estakady, stabilizacja osuwiska oraz odbudowa drogi 981. w miejscowości Kąclowa. Dotacja z budżetu państwa wyniosła niemal 11 mln złotych- poinformował nas Roman Leśniak z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Długość łuku estakady to 96,5 m, wysokość łuku mierzona od góry płyty jezdnej – około 19 m, natomiast belka łuku ma przekrój o wymiarach  2,4 m x 1,0 m.

Realizacji tego niezwykle trudnego zadania podjęła się firma Skanska. Prace trwały od października 2016 roku. Mimo, iż odbiór techniczny estakady nastąpił 17 listopada, to aby formalności stało się zadość, nie można było wówczas otworzyć drogi. Procedury musiały zostać zachowane.

Początkowo Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie myślał o stabilizacji osuwiska lub dwóch estakadach, ale wiązałoby się to z ogromnymi kosztami. Zaprojektowano więc estakadę łukową, która wznosi się zarówno nad osuwiskiem czynnym, jak i tym znajdującym się trochę dalej- nieczynnym.

Przez niespełna miesiąc samochody poruszały się specjalnie przygotowanym objazdem prowadzącym równolegle do drogi wojewódzkiej nr 981. Niestety w połowie listopada osuwisko się uaktywniło i objazd ten musiał być natychmiast zamknięty. Samochody kierowano na drogę gminną wzdłuż rzeki Biała. Jednak i tam szybko wprowadzono zakaz wjazdu dla osób spoza gminy Grybów.

Tak wyglądały prace w sierpniu.

Całą historię opisywaliśmy kilka miesięcy temu. Znajdziecie ją TUTAJ

Fot. Natalia Sekuła

 

 

Reklama