Już po raz 25 w Nowym Sączu

Już po raz 25 w Nowym Sączu

A jeszcze nie tak dawno wydawało się, że tym razem sztabu WOŚP  w naszym mieście nie będzie. Na szczęście znaleźli się w Nowym Sączu ludzie dobrej woli, którzy pod przywództwem szefowej sądeckiego sztabu Magdaleny Furmanek – Kopiec zdecydowali się poświęcić swój czas, umiejętności i pieniądze by i u nas Orkiestra zagrała „do końca świata i o jeden dzień dłużej”.

Galeria „Trzy Korony”, hala MOSiR –u, Wólki, Teatr Nowy, Klub La Rocca – w tych właśnie miejscach mieszkańcy naszego miasta mogli w tym roku wziąć udział w licznym imprezach zorganizowanych pod sztandarem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Także i na ulicach Nowego Sącza nie zabrakło tej zimy charakterystycznych postaci z kolorami puszkami w dłoniach i czerwonymi sercami czekającego na tych, którym nie jest obojętny los innych ludzi. Fundusze zebrane podczas tegorocznego finału zostaną przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych i dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Pierwszy raz biorę udział w zbiórce na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi 15 letnia Ola, wolontariuszka. – Znalazłam się tu dzięki naszemu trenerowi koszykówki, który pracuje w sztabie i który nam wszystko wyjaśnił. Ludzie bardzo chętnie dają pieniądze i jestem naprawdę zadowolona, że się zdecydowałam wziąć udział w tej akcji.

Podobnego zdania są także 11 – letnie wolontariuszki Oliwia i Gosia spotkane w sztabie WOŚP –u w „Trzech Koronach”. – W zbiórce Orkiestry bierzemy udział pierwszy raz i bardzo nam się to podoba. Zbieramy pieniądze w galerii i ludzie nam nie odmawiają. Jest bardzo fajnie i cały czas coś się dzieje.

Wśród wolontariuszy nie brak także panów w różnym wieku, którzy, w przebraniach bądź w cywilu, kwestują na terenie galerii i poza nią.  –  Jesteśmy ze stowarzyszenia Sądecki Airsoft – mówią młodzi komandosi odpoczywający w kwaterze głównej nowosądeckiego sztabu. – Już po raz czwarty kwestujemy na rzecz WOŚP –u, ale bierzemy także udział w innych akcjach np. Szlachetnej Paczce. Ile razy jest okazja, żeby pomóc, zawsze staramy się pomagać – przyznają zgodnie umundurowani i uzbrojeni „po zęby” wolontariusze.

Ale tegoroczna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy ma również swoje odsłony w innych miejscach, takich jak chociażby hala nowosądeckiego MOSiR –u gdzie odbył się charytatywny mecz zorganizowany przez Sądeckich Pasjonatów Basketu. – W akcji Orkiestry nasze Stowarzyszenie bierze udział po raz pierwszy – mówi prezes Arkadiusz Konieczny. – Zorganizowaliśmy mecz pokazowy połączony ze zbiórką funduszy i różnymi konkursami dla dzieci i oczywiście nagrodami.

A dla tych, którzy wolą wspomagać Orkiestrę poprzez udział w wydarzeniach kulturalnych sądecki Teatr Nowy przygotował spektakl „Śnieżka – historia odwrócona”. – To bardzo fajna komedia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – mówi Violetta Pomietło, aktorka i współwłaścicielka teatru. – Z wielką chęcią zaangażowaliśmy się w działania Orkiestry i zorganizowali darmowy spektakl. Warunkiem uczestnictwa było jedynie wrzucenie pieniędzy do puszki.

Atrakcji w tegorocznej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na pewno w Nowym Sączu nie zabrakło. Rajd terenowy zorganizowany przez grupę 4×4 na terenie Wólek, koncerty, konkursy, animacje, malowanie twarzy czy zabawa z robotami. Sądeczanie mogli także wziąć udział w aukcjach oraz wylosować różne nagrody, w tym możliwość zjedzenia kolacji w towarzystwie prezydenta miasta Ryszarda Nowaka, który objął honorowym patronatem nowosądecki finał.

Ale WOŚP to nie tylko dobra zabawa. W sztabie od rana uwijali się organizatorzy, w tym szefowa Magdalena Furmanek  – Kopiec. Chciałabym, abyśmy  w tym roku pobili rekord w zbiórce pieniędzy – marzy współorganizatorka sądeckiej edycji i dodaje. – Chociaż mamy czas na rozliczenie się z pieniędzy do końca stycznia, mam nadzieję, że już jutro będziemy znali dokładnie całą sumę, którą udało się uzbierać w naszym mieście.

Przypomnijmy, że w ciągu poprzednich 24 finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 720 mln PLN. W ubiegłym roku w Nowym Sączu zebrano 53 252, 77 zł. Łącznie sprzęt specjalistyczny zakupiony i przekazany przez Fundację WOŚP dla nowosądeckich placówek miał wartość 1 899 172,82 zł.

Dla mieszkańcami Nowego Sącza  w tym roku zagrali: Tomasz Kowal, Klub Karate Tradycyjnego Nowy Sącz, Boże Nutki, Pałac Młodzieży, Szkoła Podstawowa nr 2, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, Weddingbar, Viva Salsa Nowy Sącz, Fitness Trzy Korony, Sybilla Rostek, Małgorzata Kaczanowska, Rafał Gondek, studenci PWSZ, Laboratoria Młodych Inżynierów, NO BROTHERS, POISONS, KRUCA BANDA i ALERGEN.

Współorganizatorzy i partnerzy

Współorganizatorami tegorocznego finału są: Przychodnia Stomatologiczna Denticulus, Grupa 4×4, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Sądeccy Pasjonaci Basketu, Fitness Trzy Korony, Muszynianka, Klub Karate Tradycyjnego Nowy Sącz, Boże Nutki, Weddingbar, Pałac Młodzieży, Viva Salsa Nowy Sącz, ADeeM, Szkoła Podstawowa nr 2, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9, Klub La Rocca, Atelier Jazz Club, MotoSącz, wyprawyterenowe.pl, Laboratoria Młodych Inżynierów, Sądeckie Garbusy, Poisons, No Brothers, Kruca Banda, Alergen i Grupa ASG Nowy Sącz.

Partnerzy to: Helios, Bohema, Mgr Mors, Ufoland, EsteeDeri, Fakro, WSB-NLU, Teatr Nowy, Galeria Sushi, Zupa & Drugie, MPK Sp. z o.o. w Nowym Sączu, Hotel Beskid, Przychodnia Weterynaryjna S.C. Ewa Baraniecka, Salon Pielęgnacji Psów Dog Trendy, MOSiR, Warsztaty Terapii Zajęciowej Gostwica, Szkoła Tenisa Grzegorz Jeż, Salon iOpen, Cieniawa Ski, Centrum Kettlebell Nowy Sącz, VIP Security System Sp. z o.o., Centrum Kultury i Sztuki  im. Ady Sari w Starym Sączu, TotalMedia i Sklep Jubilerski Sezam.

fot. Tatiana Biela

Reklama