Spiesząc z odpowiedzią na liczne pytania czytelników informujemy, że podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w ramach II etapu odmrażania gospodarki od środy 6 maja będą mogły zostać otwarte żłobki oraz przedszkola (więcej o zmianach wprowadzonych przez rząd - TUTAJ).

wsb3

Do tych placówek będą mogły wtedy powrócić dzieci pracujących rodziców.

Żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co ważne, instytucja prowadząca placówkę może ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką.

Ponadto jednostka samorządu terytorialnego (gmina, powiat, województwo) ma prawo zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie. W takim wypadku rodzice mogą liczyć na zasiłek opiekuńczy, który jest wypłacany także wtedy, gdy ze względu na wprowadzane ograniczenia żłobek lub przedszkole nie jest w stanie zapewnić opieki nad dzieckiem.

Na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej można znaleźć szczegółowe wytyczne dla instytucji, dyrekcji, opiekunów, a także dla rodziców, dotyczące opieki nad najmłodszymi dziećmi - więcej informacji TUTAJ.

fot. ilustr. pixabay.com

HUZAR

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.