Juwenalia rozpoczęte! Tłum stworów nie z tej ziemi przemaszerował ulicami Nowego Sącza [Obszerna fotorelacja, film]

Dziś studenci zawładnęli Nowym Sączem, a ulicami przeszedł tłum rozśpiewanych przebierańców. Niektóre stroje zachwycały oryginalnością i ogromnym wkładem pracy. W pochodzie dostrzec można było superbohaterów, postaci z bajek, potwory i wiele innych osobliwości. Jedni postawili na kilka ciekawych elementów, inni włożyli w przebranie całe serce, zmieniając nawet kolor oczu. Do niedzieli to właśnie w rękach żaków z PWSZ będą klucze do bram miasta. 

wsb3

Naszym oczom ukazała się piękna kobieta z zieloną twarzą, oczami, nogami i dłońmi. Za kogo się Pani przebrała (pytamy z zaciekawieniem)?

– Pomysł zaczerpnęłam z komiksów Marvela i jestem She Hulk w wersji prawniczej – wyjaśnia studentka. – Na pierwsze moje Juwenalia postanowiłam się wymalować cała.

Ta farba kiedyś zejdzie?

– Już zaczyna schodzić (red. padał deszcz) z zielonego koloru na niebieski. A jak nie zejdzie, to przyjdę jutro na uczelnię kolorowa – dodaje z uśmiechem Weronika Plata z Instytutu Technicznego.

Korowód tradycyjnie wyruszył spod dworca PKP i Alejami Wolności, Batorego, ulicą Długosza oraz Jagiellońską udał się do sądeckiego ratusza.Przechodnie ze zdziwieniem i śmiechem obserwowali pochód, któremu towarzyszyły szalone okrzyki i przyśpiewki.

– Przebrałam się za Upiorną Pannę Młodą Morganę z League of Legends, bo już kiedyś robiłam cosplay’e i postanowiłam to powtórzyć na moich pierwszych Juwenaliach. Było trochę pracy przy stroju, skrzydła np. przygotowywałam cały miesiąc. Uwielbiam swoją uczelnię, tu jest zawsze świetna atmosfera – podkreślała Monika Dyrlaga – studentka pierwszego roku Lingwistyki dla Biznesu.

U celu podróży na przebierańców czekał Marek Uszko – przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studentów, a w imieniu prezydenta miasta żaków przywitał Janusz Kwiatkowski – Przewodniczący Rady Miasta. To on właśnie wręczył studentom symboliczne klucze do bram Nowego Sącza.

Na schodach przed ratuszem odbyła się prezentacja strojów oraz konkurs na najciekawsze przebranie. Wybór był trudny, a jury po krótkiej naradzie zdecydowało przyznać oprócz miejsc na podium trzy wyróżnienia. Oczywiście bezkonkurencyjną okazała się być Upiorna Panna Młoda ze swoją świtą.

 

Wyjdzcie na ulicę i zobaczcie pochód na żywo. Właśnie ruszyliśmy!

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Czwartek, 17 maja 2018

Ps. Dziękujemy Magdalenie Kościółek za zdjęcie, które zrobiła DTS-owym pszczółkom.

TEB
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zamiast wzruszającego wstępu

Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz

10 lat temu (słownie dziesięć) 30 września ukazał się pierwszy numer „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (zwanego dalej DTS). Z tej okazji dokładnie 10 lat później oddajemy do rąk Czytelników nową odsłonę naszego portalu dts24.pl.

A wracając do jubileuszu, po długiej i burzliwej naradzie nie doszliśmy jednak do porozumienia – cieszyć się czy martwić z tego powodu? Cieszyć, bo to zawsze miło dojść do jakiegoś punktu. Martwić, bo choć wytrwali w marszu, to jednak jesteśmy starsi o dekadę.

Świętowanie jubileuszy pachnie naftaliną starej szafy, a już na pewno muzealną ekspozycją. A do muzeum jeszcze nam niespieszno. To już na cmentarz było zdecydowanie bliżej, wszak jakiś czas temu w konkurencyjnych mediach ukazały się dwa nasze nekrologi. I jak tu nie wierzyć w mądrości ludowe? Mówią, że umarłeś? Wróży ci to długie życie. O tych nekrologach DTS to byśmy już nawet nie pamiętali, ale Jerzy Wideł przypomniał na 27 stronie. Wiadomo, Wideł mieszka najbliżej cmentarza i pasjami czytuje nekrologi.

Zatem jubileusz bierzemy z marszu, bez ckliwych przemówień, ronienia łzy, ani też bez zbędnego zadęcia. Ot, pogrzebaliśmy trochę w starych zdjęciach, pofatygowaliśmy się sprawdzić co słychać u kilku bohaterów tekstów z tamtego 30 września i w zasadzie tyle. No dobrze, poprosiliśmy jeszcze prasoznawców i speców od mediów o krótki wykład, jak to jest z tą prasą lokalną (str. 14-15). Wychodzi na to, że ciągle nieźle. Przedwczesne również okazały się pogłoski o rychłej śmierci papieru jako nośnika różnych treści. DTS oczywiście nie upiera się, że wersja papierowa gazety jest nieśmiertelna i oddamy nie za nią życia. Wszak coraz więcej naszych czytelników wybiera niepapierową wersję gazety. Papier to jednak papier – prestiż i elegancja. A w internecie każdy stragan z jarzynami ma dzisiaj swoją stronę (z całym szacunkiem dla warzyw, powinno się je zjadać trzy razy dziennie).

Trendy są zresztą lekko odwrotne, a przecież wiadomo, że dziś wszelkie trendy wyznacza Facebook. No więc Facebook jakiś czas temu uznał, że dla swoich najlepszych klientów stworzy ekskluzywny, bezpłatny magazyn „Grow”. No, bo papier to prestiż (chyba już wspominaliśmy), a nie byle post na osi czasu. DTS identycznie – dla naszych najlepszych na świecie Czytelników tworzymy ekskluzywny, bezpłatny magazyn. Bo chcemy, żebyście poczuli się docenieni. Czy to nie jest piękne – wcale nie musicie być najlepszymi biznesowymi partnerami Marka Zuckerberga, by ktoś wyłącznie z myślą o Was tworzył ciekawe treści.

No i to by chyba było na tyle, jeśli chodzi o 10-lecie ukazania się pierwszego numeru DTS. Tyle się przez te lata wydarzyło ciekawych rzeczy (najważniejsze przypominamy na str. 16), ale przecież nie będziemy się tu wzruszać minionymi dokonaniami. Wyznajemy raczej starą piłkarską zasadę „Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I cóż z tego, że wygrałeś już 100 meczów. Najważniejsze jest to, czy masz plan, jak wygrać dziesięć i dwadzieścia następnych. Nasze głowy pełne są pomysłów na najbliższe tygodnie i miesiące, potrzebujemy tylko sprzyjających warunków, aby je zrealizować. No i co mamy teraz napisać, że czasy są ciężkie, a przyszłość niepewna. Tyle to wiemy, przecież wszyscy mają pod górkę. A kto akurat ma z górki, też musi uważać, żeby się za mocno nie rozpędzić, bo potem wielkość guza jaki można sobie nabić jest wprost proporcjonalna do osiągniętego rozpędu.

Cieszymy się, że możemy robić dla Was coś ciekawego i pożytecznego. Od 10 lat napędzamy się naszym wrodzonym optymizmem, na równi zresztą jak reklamami, które na naszych łamach zamieszczacie. No i tu trafiamy na błędne koło filozoficznie – nie byłoby tak wielu Reklamodawców, gdyby DTS nie miał tak wielu Czytelników. Nie byłoby tak licznych Czytelników, gdyby Reklamodawcy nie utrzymywali gazety na zadowalającym wszystkich poziomie. Prawda, jaka piękna puenta?

Oczywiście chcielibyśmy Was wszystkich uścisnąć z okazji urodzin, ale pamiętamy, że trzeba zachować dystans społeczny. Nie znaczy to wcale, że podchodzimy do tego wszystkiego z dystansem. Wręcz przeciwnie. Wzruszamy się!

Redakcja DTS

Przeczytaj jubileuszowe wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”: