Józef Jarosz ratował życie Żydom podczas wojny. Dziś został za to uhonorowany [FILM]

Pan Józef Jarosz ze Stańkowej za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej oraz za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zobacz jego świadectwo.

Renault2

Pan Józef Jarosz miał wtedy 12 lat. Jego rodzina, aby ocalić życie Żydom ryzykowała swoim własnym życiem. W piwnicy swojego domu w Stańkowej  Jaroszowie zorganizowali miejsce, w którym Żydzi mogli się ukryć i przeżyć wojnę. Dostarczali im pożywienie. Dziś niektórzy z ocalonych wciąż żyją.

A tak o tych ciężkich czasach opowiada sam pan Józef.

Podczas dzisiejszej uroczystości obecna była pani Anna Grygiel Huryn - jedna z ocalonych przed Holocaustem dzięki rodzinie Jaroszów. Gdy Niemcy mordowali Żydów w okupowanej Polsce miała zaledwie dwa lata. Dziś z wielką wdzięcznością opowiada swoją historię.

W uroczystości wzięli udział wicewojewoda małopolski Józef Gawron, Marszałek województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, prezydenta miasta Nowego Sącza Ryszard Nowak.

 

 

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.