Jest komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w sprawie uroczystości pierwszej komunii św.

Jest komunikat Kurii Diecezjalnej w Tarnowie w sprawie uroczystości pierwszej komunii św.

Przygotowania do tegorocznej pierwszej komunii świętej trwają już od dawna. Dzieci uczęszczały na specjalne spotkania formacyjne, rodzice zaczęli już kompletować odpowiednie stroje komunijne dla swoich pociech, niektórzy już dawno zarezerwowali sale na rodzinne przyjęcie, czy zamówili zaproszenia dla gości. Jednak w obecnej sytuacji epidemii data uroczystości stoi pod znakiem zapytania. Wczoraj Kuria Diecezjalna w Tarnowie opublikowała komunikat w tej sprawie.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Kurii, w czasie zamknięcia placówek edukacyjnych nie odbywają się żadne spotkania formacyjne. Niezależnie od decyzji o odwołaniu stanu epidemii i otwarciu szkół uroczyści pierwszokomunijne zaplanowane przez niektóre parafie na kwiecień nie będą organizowane.

Pod znakiem zapytania stoją też pierwsze komunie, które mają się odbyć w maju. Nie zostaną zorganizowane, jeśli nadal będzie obowiązywać stan epidemii.

Jeśli natomiast stan epidemii zostanie odwołany, a dzieci powrócą do szkół, decyzja o uroczystościach komunijnych będzie należeć do rodziców przystępujących do sakramentu dzieci i do proboszcza danej parafii.

Przedstawiciele kurii podkreślają, by w przypadku podejmowania takiej decyzji brać przede wszystkim pod uwagę dobro dzieci i powagę uroczystości, a nie na przykład fakt rezerwacji lokali na komunijne przyjęcia.

Poniżej pełna treść komunikatu:

1. W obecnej sytuacji epidemii w Polsce przynajmniej do Wielkanocy placówki edukacyjne pozostają zamknięte dla uczniów. Na czas obowiązywania tych obostrzeń nie będą organizowane żadne spotkania formacyjne oraz uroczystości związane z przystępowaniem dzieci po raz pierwszy do spowiedzi świętej i Eucharystii. Niezależnie od decyzji o ewentualnym odwołaniu stanu epidemii oraz otwarciu szkół, uroczystości pierwszokomunijne w miesiącu kwietniu nie będą organizowane.

2. Możliwość organizacji uroczystości pierwszokomunijnych w maju i miesiącach późniejszych jest uwarunkowana od następujących czynników:     

– Jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany, uroczystości pierwszokomunijne nie będą organizowane;     

– Jeżeli stan epidemii zostanie odwołany a dzieci powrócą do szkół, decyzja o organizacji uroczystości pierwszokomunijnych będzie uzależniona od woli rodziców w porozumieniu z proboszczem parafii. W takim przypadku należy zachować wszelkie środki ostrożności.

3. Decyzje rodziców o przystąpieniu ich dzieci do Pierwszej Komunii Świętej poprzedzonej przystąpieniem do sakramentalnej spowiedzi świętej powinny być w każdym przypadku dyktowane dobrem dzieci oraz powagą sakramentów świętych, stąd usilnie prosimy, aby nie warunkować udziału w uroczystościach innymi względami (np. rezerwacją lokali itp.)

4. W związku z tymczasowym zawieszeniem w parafiach wszelkich spotkań formacyjnych oraz ograniczonym kontaktem z katechetami, prosimy rodziców, aby podjęli z dziećmi indywidualną katechezę domową w oparciu o materiał wskazany przez katechetę lub proboszcza.

5. O dalszych decyzjach będziemy informować w miarę rozwoju sytuacji w Polsce.

źródło: diecezja.tarnow.pl

fot. ilustr. pixabay

Reklama