Jedenaste ognisko ptasiej grypy w naszym regionie. Na Sądecczyźnie zagazowano 30 tysięcy zwierząt, a w całym regionie – ponad 40 tys

Kolejne, jedenaste ognisko ptasiej grypy wykryto w naszym regionie. Tym razem w niewielkim gospodarstwie, w miejscowości Półrzeczki, w gminie Dobra, w powiecie limanowskim. Wyniki badań ptaków potwierdziły obecność zarazy (HPAI). Zutylizowano 13 sztuk drobiu.

,,Jest to jedenaste ognisko HPAI w 2021 r. na terytorium województwa małopolskiego. W gospodarstwie zostały wdrożone wszystkie procedury zwalczania przewidziane w przypadku wystąpienia HPAI, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. W dniu 10 kwietnia 2021 roku wszystkie sztuki drobiu w gospodarstwie, w którym stwierdzono wysoce zjadliwą grypę ptaków, zostały zabite” – informuje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W Polsce w okresie od 1 stycznia do 6 kwietnia 2021 roku stwierdzono 116 ognisk ptasiej grypy. HPAI potwierdzono w większości krajów Unii Europejskiej. W związku z powyższym, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich hodowców drobiu o konieczność zachowania szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bioasekuracji, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z rozprzestrzenianiem się H5N8.

– Na Sądecczyźnie do tej pory wystąpiły trzy ogniska tej choroby. Około 30 tysięcy sztuk drobiu zostało zutylizowane – poinformował Antoni Koszyk.

Więcej informacji w naszym wcześniejszym materiale —> TUTAJ.

Fot. ilustracyjne pixabay. com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.