Jechał fordem ulicą Węgierską. Ludzie zmusili go, żeby zjechał na stację… Dobrze zrobili

Jechał fordem ulicą Węgierską. Ludzie zmusili go, żeby zjechał na stację… Dobrze zrobili

W niedzielne popołudnie oficer dyżurny sądeckiej Policji otrzymał zgłoszenie o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy, który jechał fordem ulicą Węgierską w Nowym Sączu. Styl jazdy mężczyzny zaniepokoił innych kierowców, którzy zmusili  jadącego fordem, aby zjechał na pobliską stację paliw. Gdy na miejsce dotarli funkcjonariusze, okazało się że 35-letni sądeczanin ma w organizmie 4 promile alkoholu.

Tego samego dnia, na tej samej ulicy, sądeccy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej  kierowcę audi. 30-letni mieszkaniec Gorlic usiadł za kierownicę pomimo sądowego dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, a w organizmie miał ponad promil alkoholu. Dodatkowo był poszukiwany przez Prokuraturę Rejonową w Jaśle.

W miniony weekend na drogach Sądecczyzny  zatrzymano łącznie siedmiu kierowców na podwójnym gazie.

W sobotni wieczór we Florynce uwagę mundurowych zwrócił mężczyzna jadący motorowerem marki Zipp bez tablic rejestracyjnych. Gdy zatrzymali go do kontroli drogowej wyczuli charakterystyczną woń. 37-letni mieszkaniec gminy Grybów miał w organizmie prawie 2,5 promila. Ponadto posiadał również sądowy zakaz prowadzenia pojazdów.

W Jasiennej zatrzymano kierowcę quada z dwoma promilami. Na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w betonowy murek. W Podegrodziu wpadł natomiast 29-letni mieszkaniec tej gminy. Podróżował za kółkiem z trzema promilami. Nie było to jedyne przewinienie kierowcy citroena. Nie posiadał uprawnień do kierowania.

Zatrzymano także dwóch nietrzeźwych rowerzystów. 42-latek miał w organizmie ponad promil, a 31-latek ponad 1,5 promila.

Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi:

  • grzywna w wysokości do 5000 zł lub areszt do 30 dni,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych.

Za przestępstwo prowadzania pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi:

  • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do 2 lat (Jeżeli sprawca dopuścił się tego czynu np. w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych w związku ze skazaniem za to przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat),
  • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat,
  • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł,

Jeśli kierując pojazdem w stanie nietrzeźwości sprawca spowoduje wypadek, w którym są zabici lub ciężko ranni, trafi do więzienia na minimum 2 lata, a kara nie będzie mogła być zawieszona. Ponadto w takim przypadku sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Reklama