Moc atrakcji czeka na uczestników Jarmarku Bardejowskiego - jednego z najstarszych jarmarków na Słowacji.

wsb3

Jarmarki mają na Słowacji wielowiekową i bogatą tradycję. Ich początki sięgają XII wieku, kiedy lokalne władze zaczęły zaludniać osadnikami z gęsto zaludnionych części Węgier swoje niezamieszkane miejscowości. Nowi mieszkańcy przywieźli ze sobą mnóstwo zwyczajów, które zmieniły jakość życia w słowackich miastach. W pierwszej kolejności mowao corocznych jarmarkach organizowanych z okazji różnych świąt kościelnych. Powodem było rozporządzenie króla Ladislawa (1077 – 1095) o możliwości handlowania tylko na konkretnych, przeznaczonych do tego miejscach.

Jarmark Bardejowski jest według źródeł historycznych jednymz najstarszych na Słowacji. Odbywa się od 1352 r., kiedy król Ludowit l nadał przywilej otoczenia miasta murem obronnym. W taki sposób powstał system fortyfikacyjny, który jest jednym z najlepiej zachowanych na Słowacji. Z przywilejem tym związany był dalszy rozwój miasta, a to wiązało się na przykładz prawem do organizowania corocznego jarmarku. Na to nałożyły się późniejsze przywileje jak posiadanie herbu, czy prawo kata. W kontekście historycznym podobne dzieje mają jarmarki w Trnawie (XIII wiek), Ilave (XIV wiek), Michalovcach (1399 r), Trenczynie (1421 r.), Brezne (1488 r.), Galante (1635 r.), Bańskiej Bystrzycy - Radvani (1655 r.), Detve (1811 r.) i Snine (1839 r.).

Nasz jarmark w tym roku obchodzi 667. rocznicę historycznego oraz 47. rocznicę nowoczesnego Jarmarku Bardejowskiego. Jednocześnie miasto Bardejów obchodzi swoją 777. rocznicę od pierwszej wzmianki pisemnej. Ten duch będzie towarzyszył Jarmarkowi Bardejowskiemu. Od 23 do 26 sierpnia na powierzchni 4800 m kw. przedstawione zostanie wszystko co najlepszego miasto może pokazać. Nie zabraknie tradycyjnych elementów, takich jak uliczka rzemiosł, rozrywki, wesołe miasteczko, stoiska z różnymi towarami i smakołykami. Oprócz tego zwiedzających i mieszkańców czeka ciekawy program i występy artystyczne.

LACO ONTKO

IMPREZY TOWARZYSZĄCE JARMARKOWI BARDEJOWSKIEMU:

BARDKONTAKT 2018

26. międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca problematyki miejskich zabytków. Główny temat konferencji: Pomniki i cmentarze w życiu miast. Konferencja odbędzie się w dniach 20-21 sierpnia w sali konferencyjnej MsZ MsÚ Bardejov, Radničné námestie č.16, Bardejov.

WINA MIAST PARTNERSKICH

Prezentacja win z miast partnerskich będzie miała miejsce na Placu Ratuszowym pod Lipami.

AUTOSALON 2018

Wystawa samochodów osobowych – parking przed miejską halą sportową.

POCIĄG JARMARKOWI

Nostalgiczna jazda na Jarmark Bardejowski. Pociąg jeździć będzie na trasie Košice- Bardejov w sobotę 25 sierpnia.

JARMARK DLA DZIECI S

obota 25 sierpnia w Promenádnom parku.

CENTRUM KULTURALNE I TURYSTYCZNE PSD

Powiatowa wystawa owoców i warzyw od ogrodników powiatu Bardejów. Upiorna piwnica (Strašidelná pivnica) Łowcy pereł – kreatywne zajęcia dla dzieci.

Pobierz bezpłatnie specjalne polsko-słowackie wydanie DTS:

NATURHOUSE

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.