Wiesław Janczyk członkiem RPP. Posłem Elżbieta Zielińska

Wiesław Janczyk członkiem RPP. Posłem Elżbieta Zielińska

Elżbieta Zielińska, Józef Leśniak, członek RPP, Wiesław Janczyk

Poseł Wiesław Janczyk został członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Tak zdecydował dzisiaj Sejm. Oznacza to, iż parlamentarzysta będzie musiał zrzec się mandatu posła. Zatem w Sejmie nasz okręg będzie reprezentowała najpewniej Elżbieta Zielińska z Kobylanki. Jeśli pani politolog nie przyjmie mandatu, przypadnie on wicewojewodzie małopolski Józefowi Leśniakowi. Jednak na to są małe szanse.

,,Za” kandydaturą Janczyka zagłosowało 233 posłów, 220 było ,,przeciw”, a jeden wstrzymał się od głosu. Natomiast ,,za” Jakubem Borowskim opowiedziało się 206 posłów, 246 było ,,przeciw”, a jeden wstrzymał się od głosu. Sejm nie wziął pod uwagę oceny kandydatów, jakiej na łamach branżowego portalu parkiet.com dokonali byli członkowie RPP. W sondażu kompetencje Janczyka w zakresie makroekonomii i makrofinansów zostały ocenione na 1.8, a Borowskiego na 5.8. Pod uwagę wzięto karierę naukową bądź doświadczenie zawodowe. Drugim kryterium oceny stanowiły: komunikatywność jako zdolność do oddziaływania na opinię publiczną i autorytet. O tym informowaliśmy—> TUTAJ.

W ubiegłym tygodniu Komisja Finansów Publicznych udzieliła rekomendacji do RPP z ramienia Sejmu Wiesławowi Janczykowi. Natomiast takiej rekomendacji sejmowa komisja nie udzieliła Jakubowi Borowskiemu – doktorowi nauk ekonomicznych. Finalnie to poseł z Chomranic został nowym członkiem RPP.

Wiesław Janczyk ma 57 lat. Sądecki polityk jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2001 roku ukończył studia podyplomowe z rachunkowości i zarządzania finansami w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. Wiesław Janczyk jest posłem nieprzerwanie od 2007 r. Od 2016-2018 roku był wiceministrem finansów. Obecnie jest przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Był także członkiem Podkomisji Stałej do Spraw Instytucji Finansowych, a w VII i IX kadencji jej przewodniczącym. Teraz został członkiem Rady Polityki Pieniężnej i musi zrzec się poselskiego mandatu.

To oznacza, iż jego miejsce w Sejmie powinna zająć kolejna osoba z listy wyborczej PiS, która nie dostała się w wyborach parlamentarnych do Sejmu, czyli Elżbieta Zielińska. Pani politolog uzyskała w wyborach 7999 głosów. Jeśli Zielińska mandatu nie przyjmie, wówczas przypadnie on wicewojewodzie małopolskiemu Józefowi Leśniakowi, który uzyskał tylko 49 głosów mniej od byłej poseł z Kobylanki (7 950). Na to się jednak nie zanosi, zatem Ziemia Gorlicka będzie miała swoją przedstawicielkę w Sejmie.

Fot. oficjalne strony: Wiesława Janczyka,
Józefa Leśniaka,
Elżbiety Zielińskiej / Facebook/ sejm gov/
Fot. Rafał Zambrzycki/Kancelaria Sejmu
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.