Będzie roszada w Sejmie. Zmieni się skład poselskiej reprezentacji naszego regionu

Będzie roszada w Sejmie. Zmieni się skład poselskiej reprezentacji naszego regionu

Na posiedzeniu Sejmu zaplanowanym w dniach 26-27 stycznia odbędzie się głosowanie w sprawie wyboru nowych członków Rady Polityki Pieniężnej. Jednym z kandydatów jest parlamentarzysta z nowosądeckiego okręgu – Wiesław Janczyk. Jeśli głosowanie zakończy się dla niego pomyślnie, będzie musiał zrezygnować z mandatu poselskiego. To oznacza, że w sejmowych ławach zasiądzie na jego miejscu kolejna osoba z listy wyborczej PiS w naszym regionie, której brakło głosów, aby zdobyć mandat i która ten mandat przyjmie. Pierwsza w kolejce jest Elżbieta Zielińska.

Nie jest jednak wcale pewne, że posła Janczyka zastąpi pani politolog z Kobylanki, która w poprzedniej kadencji zdobyła mandat startując  listy KWW Kukiz’15, a w ostatnich wyborach walcząc o miejsce w gmachu na Wiejskiej  z listy Prawa i Sprawiedliwości zajęła pierwsze niemandatowe miejsce na liście swojego komitetu z wynikiem 7999 głosów. Jeśli Elżbieta Zielińska mandatu nie przyjmie, wówczas przypadnie on wicewojewodzie małopolskiemu  Józefowi Leśniakowi, który uzyskał tylko 49 głosów mniej (7 950) niż Elżbieta Zielińska.

Wiesław Janczyk, który czeka na „transfer” z Wiejskiej do RPP ma 57 lat. Pochodzi z Chomranic. Z wykształcenia jest filologiem polskim, ukończył też studia podyplomowe z rachunkowości i zarządzania finansami na PWSZ w Nowym Sączu. Był posłem VI, VII i VIII kadencji Sejmu. W marcu 2016 został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Po dwóch latach został odwołany z tego stanowiska. W ostatnich wyborach głosowało na niego 16 305 osób w okręgu wyborczym nr 14, obejmującym Sądecczyznę i Podhale.  W listopadzie powierzono mu funkcję przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Józef Leśniak (rocznik 68.) jest z wykształcenia politologiem. Był posłem na Sejm w latach 2015-2019. W kolejnych wyborach parlamentarnych startował z szóstego miejsca listy PiS. Nie uzyskał reelekcji. 4 grudnia ubiegłego roku decyzją premiera został powołany na stanowisko drugiego wicewojewody. 26 listopada awansował na pierwszego wicewojewodę.

Wybór nowych członków Rady Polityki Pieniężnej, którego owocem będzie kosmetyczna zmiana w szeregach polityków PiS ma związek z kończącą się 9 lutego kadencją dotychczasowych  członków RPP – Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona. Mają ich zastąpić właśnie Wiesław Janczyk oraz Elżbieta Ostrowska, ekonomistka z Uniwersytetu Gdańskiego.

Czytaj też:

Józef Leśniak I wicewojewodą: to wyraz zaufania, jakim po raz kolejny, obdarzył mnie premier Mateusz Morawiecki

zdjęcia: z archiwum dts24

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.