Jan Magiera. Mija rok od tragicznej śmierci

Jan Magiera. Mija rok od tragicznej śmierci

Jan Magiera

9 lutego mija rok od tragicznej śmierci Jana Magiery. Najbardziej utytułowany kolarz w historii naszego regionu zginął we własnym ogrodzie podczas palenia suchych gałęzi. Miał 83 lata.

Przed rokiem przygotowaliśmy specjalny podcast będący ostatnią opowieścią o kolarstwie Jana Magiery. Wywiad z Janem Magierą wyemitowaliśmy w dniu Jego pogrzebu. Nagranie zostało zrealizowane podczas rodzinnego spotkania w styczniu w 2019 r. w domu państwa Magierów w Mostkach k. Starego Sącza.

 

Podcastu możesz posłuchać tutaj: Jan Magiera

Jan Magiera to legenda kolarstwa, najpopularniejszy kolarz szosowy końca lat sześćdziesiątych XX wieku. Urodził się 30 września 1938 w Jelnej. Ukończył zasadniczą szkołę zawodową jako ślusarz precyzyjny, ale w jego życiu wygrało kolarstwo szosowe. Startował w latach 1953-1971 w barwach: Czarnych Radom, Broni Radom i Cracovii. W kadrze narodowej jego trenerami byli Władysław Wandor i Henryk Łasak.

Brał udział w rywalizacjach sportowych zarówno indywidualnie, jak i sportowo. Trzykrotnie został mistrzem Polski, trzy razy wicemistrzem i trzy razy zdobył brązowy medal. Trzy razy startował też w Tour de Pologne, gdzie w 1964 roku zdobył trzecie, a w 1966 roku drugie miejsce. Był członkiem drużyny, która wygrała ten wyścig w 1967 i zajęła drugie miejsce w latach 1965 i 1966. Uczestniczył w Mistrzostwach Świata i brał udział w olimpiadach w Tokio (1964) i Meksyku (1968).

 

Przeczytaj również: Nie żyje słynny kolarz, olimpijczyk – Jan Magiera. Wybitny sportowiec zginął dziś tragicznie na swojej posesji w miejscowości Mostki (gmina Stary Sącz). Miał 83 lata.

Share on twitter
Share on facebook