Muszyna. Jeżeli ktoś poprosi, może być przykuty do pręgierza….

Muszyna. Jeżeli ktoś poprosi, może być przykuty do pręgierza….

– Oddajemy do dyspozycji mieszkańców i turystów muszyński Rynek w nowej odsłonie. Zapraszamy wszystkich do ratusza, gdzie będzie pijalnia wody mineralnej. Będzie tam można również jeść pyszne ciastko, lody oraz napić się wybornej kawy sprowadzanej z różnych stron świata przez muszyńskich kupców – zaprasza burmistrz Muszyny Jan Golba.

Nowy muszyński ratusz zbudowano w miejscu dawnego ratusza, który spłonął w XIX wieku. Nie będzie w nim jednak biur dla urzędników. Obiekt ma służyć przede wszystkim mieszkańcom i gościom uzdrowiska nad Popradem. Pod jego dachem przygotowano miejsce na centrum informacji turystycznej, sale wystawiennicze oraz salę ślubów. W zrekonstruowanych piwnicach zwiedzający zobaczą jak wyglądały przed wiekami więzienia i sale tortur oraz składy win i innych towarów.

Na Rynku będą ogródki kawiarniane, kupieckie wozy i stragany. Jeżeli ktoś będzie miał wielką potrzebę, a przy tym będzie usilnie prosił, może być na chwilę umieszczony w dybach, przykuty do miejskiego pręgierza lub zamknięty w więzieniu. Zapewniamy, że każdy znajdzie coś dla siebie, dla rodziny czy przyjaciół. Czas umili muzyka, śpiewy i pyszne potrawy” – kusi burmistrz.

Metamorfoza centrum Muszyny kosztowała 21 milionów złotych. Na rewitalizację rynku oraz prowadzącej do niego ulicy Kościelnej, która zmieniła się w deptak, samorząd otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości 13,5 milionów złotych.

Kilka lat temu z centrum miasta „wyprowadziliśmy” główną drogę. Dzięki temu Rynek jest wolny od tirów. Nie wszystkim się to podobało. Wróżono, że wszystko w centrum miasta upadnie, a przede wszystkim umrze handel. Tak się nie stało. Teraz z Rynku wyprowadziliśmy parking. Za chwilę otworzymy ratusz, w którym nie będzie siedziby władz samorządowych tylko pijalnia wody mineralnej, kawiarenka, pomieszczenia muzealne w zrekonstruowanych piwnicach, sala i pomieszczenia dla imprez kulturalnych. Rynek będzie miejscem dla imprez uzdrowiskowych, handlowych i innych. Po prostu, będzie tętnił życiem – mówi Jan Golba.

Na zachętę, aby osobiście zobaczyć efekt przemiany mamy dla Was dwie kolekcje zdjęć ze zbiorów Artura Królikowskiego. W pierwszej galerii zobaczycie Muszynę w tegorocznej, przepięknej odsłonie. Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć i pocztówek, na których widać jak to samo miejsce wyglądało w przeszłości. Różnica jest olbrzymia.

Czym jeszcze można zachwycić się w Muszynie? ZOBACZ.

 

Share on twitter
Share on facebook