Jakubkowianie z Łososiny Dolnej świętowali urodziny

Jakubkowianie

W Centrum Kultury i Promocji Gminy Łososina Dolna odbył się Jubileusz 25-lecia Zespołu Regionalnego Jakubkowianie. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski docenił członków Zespołu wręczając czek na 2,5 tys. zł., nagrody finansowe oraz Złote i Srebrne Jabłka Sądeckie.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków Zespołu, nasza tradycja, obrzędy, melodie, tańce i przyśpiewki zostaną ocalone od zapomnienia – mówił starosta Marek Kwiatkowski wręczając czek na ręce kierownika grupy Sławomira Bryniaka. – Bogactwo kulturalne miejscowości położonych nad Dunajcem jest różnorodne – wy potraficie to zaprezentować, a zwyczaje tych terenów są dla was inspiracją.

Nagrody finansowe starosty nowosądeckiego otrzymali: Elżbieta Bryniak i Sławomir Podosek.
Złote Jabłko Sądeckie otrzymali: Elżbieta Bryniak, Jadwiga Jarzmik, Krzysztof Jarzmik.
Srebrne Jabłko Sądeckie otrzymali: Albert Nowak i Sławomir Podosek.

Nagrody wręczyli również Andrzej Romanek – wójt gminy Łososina Dolna, Lidia Adamczyk z CKiP gminy Łososina Dolna i Małgorzata Broda z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu. Przedstawiciele zespołów regionalnych działających na naszym terenie przybyli z urodzinowymi prezentami. Na widowni nie zabrakło mieszkańców gminy oraz sponsorów wspierających na co dzień Zespół Regionalny Jakubkowianie.
Fot. Maria Olszowska
Zespół Regionalny Jakubkowianie powstał w 1996 roku. Jego założycielem był śp. Piotr Maciaś z Bilska. Nazwa grupy wywodzi się od Parafii Jakubkowice, istniejącej już w XIV wieku, a tworzącej obecnie centrum miejscowości Łososina Dolna. Na pierwsze osiągnięcia młodego zespołu wpłynęło duże zaangażowanie i autentyczność członków grupy, wsparte fachową wiedzą i radą m.in. Rudolfa Józefowskiego i Józefa Józefowskiego. Współpraca ta, poparta pracą instruktorów, zaowocowała najwyższymi laurami na przeglądach i festiwalach. Najważniejsze z nich to: I miejsce w XXV Jubileuszowym Karnawale Górskim Bukowina 97’, Srebra Ciupaga Zakopane 97’, Łowicki Pasiak 2004.
Przez 25 lat działalności zespół koncertował w kraju i poza jego granicami przedstawiając tańce i obrzędy regionu Lachów Sądeckich. W dorobku zespołu jest wiele wyróżnień i kilka nagranych płyt. Obecnie jego kierownikiem i choreografem jest Sławomir Bryniak. Obecnie, Zespół Regionalny Jakubkowianie liczy prawie sto osób, w tym około 50 dzieci.

Źródło: https://www.lososina.pl/pl/268/0/zespol-regionalny-jakubkowianie.html

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.