Jaki bagaż wybrać na podróż?

walizka

Latanie samolotami jest jednym z naszych ulubionych sposobów na przemieszczanie się, szczególnie między odległymi miejscami, gdyż pozwala oszczędzić dużo czasu i jest po prostu wygodne. Jednak wybranie rodzaju bagażu może przyprawić o ból głowy. Zapakowanie wszystkiego, co potrzebne i spełnienie czasami bardzo surowych wymogów linii lotniczych to prawdziwe wyzwanie.

Przygotowanie do podróży to niezwykle ważny etap, od którego zależy nasz komfort, a czasami też wydatki ponoszone m.in. przy zakupie biletów. Musimy zabrać wszystko, co jest niezbędne do przebywania w obcym miejscu przez jakiś czas. Z tego powodu każdy, kto uwielbia życie na walizkach, z pewnością opanował już trudną sztukę pakowania. Jednak osoby, które jeżdżą gdzieś sporadycznie, mogą mieć problem z wyborem właściwego rodzaju bagażu.

Optymalna waga i rozmiar – wymogi linii lotniczych

Ze względu na sytuację na świecie i wydarzenia ostatnich lat przewoźnicy wprowadzili surowe przepisy dotyczące bagażu. Jeśli więc nie chcemy narazić się na nieprzyjemne niespodzianki przy odprawie, lepiej ich przestrzegać. Każda linia lotnicza ma szczegółowy wykaz tego, co wolno zabrać ze sobą, a co lepiej zostawić w domu. Na swoich stronach internetowych dostarczają nam informacje dotyczące najlepszego rozmiaru walizek i toreb, które można zabrać na pokład samolotu. Od kilku lat rośnie zainteresowanie ofertą tanich linii lotniczych, gdyż proponowane przez nie bilety i rodzaje połączeń między krajami są ciekawą cenowo alternatywą dla tradycyjnych przewoźników. Jednak również w tym przypadku spotykamy się z dwoma rodzajami bagażu: rejestrowanym i podręcznym.

Jak widać na przykładzie firmy Ryanair, bagaż podręczny może okazać się niewystarczający, gdyż linia ta ma wiele atrakcyjnych połączeń. Również jeśli chodzi o dość odległe rejony, w których zwykle planujemy spędzać jak najwięcej czasu, przez co chcemy zabrać dużo ubrań i przedmiotów codziennego użytku. Nie wszystko uda się po prostu spakować do małej walizki czy plecaka – w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem będzie bagaż rejestrowany.

Jakie są różnice między bagażem podręcznym a rejestrowanym?

Bagaż podręczny to torba lub niewielkich rozmiarów walizka, którą można zabrać ze sobą na pokład samolotu i nie trzeba jej zdawać przy odprawie. Musi jednak zmieścić się do schowka nad fotelami lub pod siedzeniem, dlatego przewoźnik wymaga konkretnych wymiarów. Konstrukcja poszczególnych samolotów jest różna, dlatego miejsca na takie przedmioty może być mniej lub więcej. Decydując się na tę opcję, mamy wszystko pod ręką i nie musimy przechodzić przez punkt odbioru bagażu. Nie są też wymagane żadne dodatkowe opłaty.

Za bagaż rejestrowany trzeba zapłacić. W firmie Ryanair na ostateczną cenę wpływa waga torby oraz długość lotu, dlatego za podróż w jedną stronę musimy zapłacić od 45 do 80 zł za 10 kg lub 120–200 zł za 20 kg. Również w tym przypadku cennik poszczególnych linii może się różnić. W ten sposób możemy zabrać ze sobą wszystko to, co nie zmieściło się do niewielkiej walizki przechowywanej w kabinie samolotu. Bagaż rejestrowany musimy jednak zdać i odebrać.

 

Artykuł partnera.

 

Czytaj również: Zapowiada się na sportową biografię tej jesieni. Tomasz Marczyński uchylił rąbka tajemnicy.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.