Jak zwyciężyć raka piersi

Jak zwyciężyć raka piersi

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Prądnickiej 80 w Krakowie oraz Pracownia RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o.o. w Gorlicach (ul. Piekarska 1) serdecznie zaprasza kobiety między 50 a 69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne i zapewnia wysokospecjalistyczną diagnostykę obrazową przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod i urządzeń.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Z powodu niskiej zgłaszalności na badania profilaktyczne jest późno wykrywany, co zmniejsza szanse na wyleczenie. Działania ukierunkowane na zapobieganie i wczesne wykrywanie raka piersi stały się jednym z największych wyzwań w dziedzinie opieki zdrowotnej w skali całego świata.

Szacunkowe obliczenia wskazują, że na początku XXI wieku rak piersi będzie stanowił ¼ ogółu zachorowań na nowotwory złośliwe wśród kobiet. Choroba ta dotyczy kobiet w średnim i starszym wieku, ale w ostatnich latach zwiększa się ilość zachorowań u młodszych kobiet. Obecnie raka piersi stwierdza się u 20% chorych, które jeszcze nie przekroczyły 50 r.ż.

W  USA National Cancer Institute oszacował, że u co 8 Amerykanki, w trakcie  jej życia wystąpi rak piersi. Z praktycznego punktu widzenia należałoby założyć, że każda kobieta, zwłaszcza po 35 roku życia, jest zagrożona zachorowaniem na ten nowotwór.

Wg danych Eurocare, Polska i Czechy znajdują się na ostatnim miejscu w Europie pod względem odsetka chorych przeżywających 5 lat pomimo stosowania metod leczenia nie odbiegających od standardów europejskich i światowych. Od lat, u połowy kobiet w Polsce raka piersi wykrywa się w III i IV stopniu zaawansowania klinicznego, a więc u chorych, u których szansa wyleczenia jest niska. Możliwości poprawy tej niekorzystnej sytuacji upatruje się w upowszechnieniu nowoczesnej diagnostyki obrazowej, obejmującej kobiety bez klinicznych objawów. Wiodącą rolę we wczesnym wykrywaniu raka piersi od lat odgrywa mammografia, która obecnie pozwala na wykrycie ognisk nowotworowych od 3mm. W wielu krajach europejskich, w Ameryce Północnej i w Australii prowadzone są populacyjne, skryningowe badania mammograficzne, prowadzone od ponad 40 lat. Zgłaszalność kobiet  objętych programem  dochodzi do  95%.

Program profilaktyki raka piersi to program finansowany przez NFZ, wdrożony w 2005r.

Program zapewnia bezpłatne badania mammograficzne wszystkim kobietom w wieku 50 – 69 lat, wykonywane co 24 miesiące lub co 12 miesięcy (u obciążonych genetycznie).

W Małopolsce zgłasza się na nie co druga uprawniona kobieta.

Im wcześniej wykryje się chorobę w jej początkowym stadium, tym większe prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia – bez okaleczenia.

Zespół Projektowy „Badaj piersi – dbaj o zdrowie!”

Projekt „Badaj piersi – dbaj o zdrowie!” współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80, 31-202 Kraków; tel. 12 614 33 55

Pracownia RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o.o., ul. Piekarska 1, 38-300 Gorlice, tel. 18 352 20 03

tekst sponsorowany

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama