Badaj piersi – dbaj o zdrowie

Badaj piersi – dbaj o zdrowie

Choroba nowotworowa to jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny na całym świecie. Obecnie uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną i przewlekłą. Stanowi wyzwanie nie tylko w aspekcie medycznym, ale i społeczno-ekonomicznym, ze względu na skalę zachorowań i związanych z nią nakładów finansowych. Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym, na który zapadają kobiety i drugą,  po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów. Pomimo, że na raka piersi chorują najczęściej kobiety w wieku średnim, gwałtownie wzrasta liczba zachorowań wśród kobiet młodych, czynnych zawodowo.

Nie można jednoznacznie określić przyczyny powstania raka piersi i wskazać jaki czynnik go wywołał. Zachorowanie na raka piersi zwykle związane jest z istnieniem kilku czynników. Głównymi czynnikami wpływającymi na zachorowalność są:

  • Wiek po 50 r.ż.
  • Rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą osobą)
  • Mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub BRCA 2
  • Wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia
  • Późna menopauza po 55 roku życia
  • Urodzenie dziecka po 35 roku życia
  • Bezdzietność
  • Poprzednie leczenie z powodu raka piersi
  • Leczenie z powodu innych schorzeń piersi.

Ponieważ dane prognostyczne są niekorzystne, a czynniki ryzyka bardzo liczne należy popularyzować zachowania prozdrowotne. Warunkiem jest samoświadomość kobiet i chęć zadbania przez nie same o zdrowie między innymi poprzez wykonywanie badań przesiewowych.

W ramach realizowanego projektu pn. „Badaj piersi – dbaj o zdrowie!” Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie przy ul. Prądnickiej 80 wraz z Partnerem Projektu Pracownią RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o.o. w Gorlicach przy ul. Piekarskiej 1 serdecznie zaprasza kobiety  między 50 a 69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne i zapewnia    wysokospecjalistyczną diagnostykę obrazową przy zastosowaniu najnowocześniejszych metod i urządzeń.

 

    Zespół Projektowy

„Badaj piersi – dbaj o zdrowie!”

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, ul. Prądnicka 80, 31-202 Kraków; tel. 12 614 33 55

Pracownia RTG i USG Stanisław Korpacki Sp. z o.o., ul. Piekarska 1, 38-300 Gorlice, tel. 18 352 20 03

tekst sponsorowany

Reklama