Jak zbudować kolejkę linową mając pod ręką… stół? Zobacz!

Jak zbudować kolejkę linową mając pod ręką… stół? Zobacz!

Stół odwrócony do góry nogami może stać się bazą do stworzenia kolejki linowej, a przy okazji pokazać dzieciom jak ona funkcjonuje… Przekonaliśmy się o tym osobiście. Z inicjatywy prezesa firmy Newag Zbigniewa Konieczka orazwładz miasta Nowego Sącza rozpoczął się projekt polegający na wspomaganiu nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego w kształtowaniu wiedzy technicznej małych dzieci. Równolegle odbywać się będą również zajęcia z rodzicami i dziećmi. Pierwsze z nich zorganizowano wczoraj. Dzieciaki bawiły się świetnie! 

W przedszkolu nie ma czegoś takiego jak edukacja techniczna. Nauczyciele wychodzą z mylnego założenia, że dzieci z tą wiedzą przychodzą z domu. Sam jako rodzic dwójki dzieci wiem, że nie mają okazji uczyć się o technice w domu. Większość społeczeństwa nie jest w stanie opisać podstaw funkcjonowania np: ekspresu do kawy, ani suwaka – mówił dr Jan Amos Jelinek z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie.

Jego zdaniem, aby dzieci mogły zrozumieć podstawowe elementy związane z techniką, koniczna jest organizacja zajęć specjalnych. Pierwsze takie zajęcia prowadzone były według autorskiego programu wychowania technicznego pomysłodawcy. Odbywały się wczoraj w Hotelu Beskid w Nowym Sączu. Ich celem było pokazanie rodzicom w jaki sposób można takie zajęcia dla swoich dzieci organizować we własnym domu.

Z moich badań wynika, że większość dorosłych ludzi ma żal do swoich rodziców, że nie spędzili wystarczająco dużo czasu z nimi, aby byli bogatsi o wiedzę techniczną. Dziś chciałbym państwa zarazić pomysłami na edukację techniczną dzieci – dodał Jelinek.

W zajęciach wzięły udział zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Wspólnie budowali własną kolejkę linową z wagonikami. Jak? Zobacz w materialne video poniżej.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama