Jak zakłada się konto w banku?

Jak zakłada się konto w banku?

Konto w banku posiada obecnie zdecydowana większość mieszkańców Polski, ale wiele z nich podpisywało umowę przed wielu laty. W ciągu tego czasu dużo się zmieniło, dzięki czemu do założenia rachunku nie jest już konieczna wizyta w oddziale. Jak więc uruchomić dodatkowe konto lub nowe po likwidacji poprzedniego? O tym, a także o aspektach, na które wcześniej warto zwrócić uwagę najlepiej dowiedzieć się z tego krótkiego poradnika.

Od czego zacząć zakładanie konta w banku?

Placówki bankowe obecne są w niemal wszystkich dzielnicach dużych miast oraz w mniejszych ośrodkach. Nie warto jednak od razu udawać się do najbliższego oddziału, ale najpierw sprawdzić, co do zaproponowania ma także konkurencja. Najlepszym sposobem, by to zweryfikować, jest ranking najlepszych kont osobistych na Zgarnijpremie.pl. Jest to internetowy agregator ofert wielu polskich banków. Dzięki niemu szybko i bez wychodzenia z domu można porównać ich propozycje, a tym samym zdecydować się na najkorzystniejszą z nich.

Porównywarka kont osobistych Zgarnij premię jest nieustannie aktualizowana, co daje pewność, że w umowie zawarte zostaną warunki podane na stronie. Oprócz tego wielką zaletą tego agregatora są dodatkowe informacje dostępne po kliknięciu ikony 🛈. Pod nią kryją się wszystkie dodatkowe wymogi, które powinien spełnić klient, żeby w danym miesiącu nie zapłacić za jedna lub wszystkie usługi udostępniane przez bank. Jednym z przykładów jest samo prowadzenie konta. Do tego, by było bezpłatne, na ogół potrzebne są regularne wpływy w określonej kwocie. Zwykle nie jest ona wysoka, wynosząc 1500-2000 zł.

Bez ponoszenia kosztów da się korzystać również z karty debetowej. W tym przypadku zwykle jednak także nie obejdzie się bez spełnienia pewnych warunków. Co może nimi być? Najczęściej wymóg używania karty i wydania w ramach transakcji bezgotówkowych kilkuset złotych w miesiącu. Warto też sprawdzić, ile będzie trzeba zapłacić za wypłaty gotówki z bankomatów. Banki nie pobierają prowizji tylko w przypadku korzystania z własnych maszyn. W innych przypadkach bywa z tym różnie. Zdarza się, że klienci nie ponoszą kosztów za wybór urządzeń konkretnych banków lub instytucji płatniczych czy też określoną minimalną liczbę transakcji. Niemal nie zdarza się jednak, by ze wszystkich bankomatów można było wypłacać gotówkę gratis.

Kolejnym elementem oferty, który warto wziąć pod uwagę, jest premia. Banki zachęcają do założenia konta, proponując niewielkie kwoty za wykonywanie pewnych operacji na koncie. Dzięki temu nawet za samo przelanie wynagrodzenia można otrzymać dodatkowe pieniądze, np. 100 zł. Innymi przykładami bonusów są środki za przeprowadzenie kilku transakcji przy pomocy BLIKA, założenie celu oszczędnościowego, otwarcie drugiego rachunku (np. dla dziecka powyżej 13 roku życia), opłatę rachunków za czynsz i media poprzez aplikację itd. Warto przy tym pamiętać, że część z profitów jest ograniczona czasowo. Innymi słowy, szansę na ich otrzymanie mają tylko nowi klienci przez pierwszych kilka miesięcy po podpisaniu umowy.

Sposoby na założenie konta osobistego

Gdy wybór konta osobistego został już dokonany, pozostaje tylko dopełnić formalności. Istnieje kilka sposobów, by to zrobić. Wśród nich są zarówno metody dla osób wolących tradycyjne, jak i nowoczesne podejście do obsługi klienta.

Wizyta w placówce banku

Do placówki należy udać się z dowodem osobistym i zgłosić chęć podpisania umowy. Po weryfikacji tożsamości klient otrzymuje komplet dokumentów oraz informację, kiedy będzie mógł zacząć w pełni korzystać z rachunku. Nigdy nie dzieje się to od razu, ponieważ karta debetowa przychodzi na podany adres najwcześniej po kilku dniach. Do tego czasu jedyną metodą zarządzania pieniędzmi na rachunku pozostaje internetowy serwis transakcyjny lub aplikacja mobilna. Login (będący najczęściej numerem klienta) i tymczasowe hasło otrzymuje się bowiem wraz z umową. Co ważne, zmienić można tylko to drugie. Często już przy pierwszym logowaniu pojawia się panel z polami do wpisania nowego, wymyślonego przez siebie hasła.

Rozmowa lub chat wideo z konsultantem

Nie trzeba iść do placówki banku, by porozmawiać z pracownikiem, który przeprowadzi procedurę zakładania konta. Zamiast tego wystarczy połączyć się z infolinią, wybrać temat rozmowy, a w jej trakcie podać niezbędne dane. Następnie tożsamość przyszłego klienta podlega weryfikacji. W tym celu banki stosują różne procedury. W jednych konieczna jest jednak wizyta w oddziale, w innych za potwierdzenie odpowiada kurier, który przywiózł umowę. Taka kontrola nie jest konieczna w przypadku wideorozmowy, ponieważ zgodność podanych danych i twarzy ze zdjęciem z dowodu osobistego potwierdza konsultant.

Wypełnienie formularza na stronie internetowej

Wizyta w placówce terenowej lub rozmowa z pracownikiem banku to najszybsze, ale niekoniecznie najwygodniejsze sposoby na założenie konta osobistego. Wraz z rozwojem technologii pojawiło się kilka metod, dzięki którym nie trzeba wychodzić z domu i z nikim rozmawiać, by to zrobić. Jedną z nich jest wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej. W tym celu wystarczy wpisać dane takie jak imiona, nazwisko, PESEL, numer telefonu i adres e-mail. Po przejściu wszystkich kroków pozostaje jedynie oczekiwać na dostarczenie umowy.

Zgłoszenie się poprzez aplikację mobilną

Współcześnie coraz częściej korzysta się ze smartfona kosztem mniejszej ilości czasu spędzanego przed komputerem. Wiedząc o tym, banki udostępniają swoim przyszłym klientom nowe sposoby założenia konta, np. poprzez aplikację mobilną. Wystarczy ją pobrać, a następnie kliknąć odpowiedni panel. Dalszy przebieg procedury nie różni się od tego, co ma miejsce w przypadku wypełniania formularza na stronie internetowej.

Otwieranie konta na selfie

Wypełnianie kolejnych pól w formularzu zgłoszeniowym to jedynie możliwość, a nie konieczność. Osoby, które preferują szybszą metodę, mogą sobie zrobić zdjęcie. Otwieranie konta osobistego przy pomocy selfie polega na wykonaniu fotografii twarzy i obu profili. Oprócz tego, by mieć pewność, że jest to działanie intencjonalne, zwykle należy wykonać jakiś gest, np. poruszyć ręką przed kamerą. Kolejny etap weryfikacji to pokazanie do niej dowodu osobistego. Tak jak we wszystkich przypadkach poza osobistą wizytą w oddziale, po poprawnie wykonanej procedurze należy spodziewać się wizyty kuriera, który dostarczy umowę do podpisania.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama