Jak poradzić sobie z nawrotem choroby alkoholowej?

Jak poradzić sobie z nawrotem choroby alkoholowej?

choroba alkoholowa

Uzależnienie od alkoholu to choroba, z której wychodzenie jest niezwykle czaso- i pracochłonne. Niestety mimo wielkich starań, często dochodzi do nawrotu alkoholizmu, co niszczy wszystko, co zostało wypracowane przez ostatnich kilka miesięcy lub nawet lat. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, jak może poradzić sobie alkoholik w nawrocie i jakie są fazy samego powrotu do uzależnienia?

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie nawrotu choroby alkoholowej?

Nawrót choroby alkoholowej jest szybkim zniszczeniem tego, o co osoba chora walczyła przez długi czas. Nie można jednoznacznie stwierdzić, kto bardziej, a kto mniej jest narażony na nawrót alkoholizmu. Wszystko zależy od danej osoby, jej wewnętrznej siły i samozaparcia. Nie można jednak zaprzeczyć, że niespodziewany nawrót choroby może dotyczyć każdego alkoholika, któremu udało się wyjść na prostą.

Dlaczego dochodzi do nawrotu uzależnienia od alkoholu?

Każda osoba, która zmagała się kiedyś z alkoholizmem, wie, jak ciężka jest to choroba. Niełatwe jest również wychodzenie z niej. Wiąże się to bowiem z koniecznością przejścia na całkowity odwyk alkoholowy. Jest to jeden z najtrudniejszych kroków, ponieważ wiąże się ze zrezygnowaniem z dotychczasowym nawyków i przyzwyczajeń.

Powodów nawrotu alkoholizmu może być wiele. Każda osoba uzależniona może tak naprawdę z innych, indywidualnych przyczyn powrócić do uzależnienia. Zazwyczaj spowodowane jest to chwilą słabości, która z kolei może być spowodowana przez różne sytuacje życiowe.

Alkoholicy zazwyczaj sięgają po alkohol po długiej przerwie nie dlatego, że czują silną, wewnętrzną potrzebę. Spowodowane jest to raczej chęcią sprawdzenia, czy przysłowiowy „jeden kieliszek” może im zaszkodzić. Często zdarza się również tak, że mało rozsądni znajomi namawiają osobę zmagającą się niegdyś z alkoholizmem do spróbowania jakiegoś trunku. Nie zdają sobie oni sprawy z tego, jak poważne konsekwencje może mieć taki krok.

Kolejnym powodem, jaki przyczynia się do nawrotu choroby alkoholowej, jest próba „poradzenia sobie” z problemami. Należy dodać, że jest to dość nieudolna próba, bo sposób, jaki został obrany, nie należy do najlepszych. Alkohol nigdy nie jest rozwiązaniem jakichkolwiek trudności. Może przez chwilę sprawić wrażenie, że rzeczywiście pojawił się wewnętrzny spokój i rozluźnienie. Jest to jednak tylko subiektywne, krótkotrwałe uczucie.

Jakie są fazy nawrotu uzależnienia od alkoholu?

Przyjęte jest, że nawrót alkoholizmu to proces, który może trwać przez dłuższy czas. Dzieli się go na kilka poszczególnych faz.

Faza zaprzeczenia, unikania i powielania zachowań obronnych

Jest to etap, kiedy pojawiają się pierwsze sygnały, że coś jest nie tak. Alkoholik zaczyna odczuwać większy niż zazwyczaj niepokój, niekiedy pojawiają się nawet napady lęku. Osoba uzależniona powoli zaczyna mieć wątpliwości, że uda jej się przetrwać w trzeźwości. Podświadomie odsuwa się od bliskich, izoluje się od nich. Celowo nie chce podjąć próby zrozumienia swojej zmiany nastawienia.

Faza pogłębiającego się kryzysu

Następna faza, jaka przychodzi w procesie nawrotu alkoholizmu, to pogłębiający się kryzys. Alkoholik w nawrocie zmaga się wówczas ze znacznym spadkiem nastroju. Pojawiają się problemy z koncentracją i logicznym myśleniem.

Faza utraty poczucia kontroli nad własnym życiem i podejmowanymi decyzjami

Kolejnym etapem powrotu do alkoholizmu jest faza uczucia utraty kontroli nad własnym życiem. Podejmowanie decyzji jest wówczas niemalże niemożliwe, ponieważ osoba uzależniona ma wrażenie, że to nie ona decyduje. Często to, co by chciała zrobić, jest zupełnie sprzeczne z tym, co rzeczywiście robi.

Faza dezorientacji i depresji

Następnym etapem, jaki spotyka alkoholika w nawrocie, jest uczucie dezorientacji i pojawiającej się stopniowo depresji. W tym czasie osoba uzależniona nie wie, co dokładnie się z nią dzieje, nie potrafi poradzić sobie ze swoimi emocjami i odczuciami. Dochodzą problemy ze snem, zaburzenia odżywiania.

Przeczytaj artykuł na temat tego, czy alkoholizm i depresja zawsze idą w parze, znajdujący się na blogu osrodeknowezycie.pl

Faza stopniowego poddania się i poczucia braku wyboru

W tej fazie nawrotu choroby alkoholowej chory odrzuca pomoc innych. Całkowicie rezygnuje ze spotkań ze specjalistą – o ile z takich korzystał. Nie widzi żadnego innego wyjścia ze swojej sytuacji, niż ponowne rozpoczęcie picia. Zarzuca swoim bliskim – rodzinie i przyjaciołom – że to ich wina. Jednocześnie nadal odrzuca ich pomocną dłoń.

Faza całkowitego powrotu do alkoholizmu

Nawet jeden łyk alkoholu może okazać się zgubny. Powoduje, że osoba uzależniona czuje ogromną ulgę, jednak wszystko to wciąż jest chwilowe. Alkoholik często wmawia sobie wówczas, że jego decyzja o powrocie do alkoholu była świadoma i że wszystko ma pod kontrolą. Prawda jest jednak niestety zupełnie inna.

Co powinien zrobić alkoholik w nawrocie? Jak można mu pomóc?

Rodzaj pomocy, jakiej potrzebuje alkoholik w nawrocie, zależy przede wszystkim od tego, w jakiej fazie się akurat znajduje. Niewątpliwy jest fakt, że wsparcie jest niezbędne. Rodzina i najbliżsi znajomi powinni mieć tego świadomość i za wszelką cenę próbować coś zaradzić w ciężkiej sytuacji. Jednym z pierwszych kroków może być ponowna próba skierowania osoby chorej do profesjonalnego ośrodka leczenia alkoholizmu w Krakowie. Osoby, które w nim pracują, będą wiedziały, jak skutecznie pomóc alkoholikowi w nawrocie. Często na tym etapie przydatna okazuje się specjalistyczna indywidualna terapia uzależnień, na której chory ma okazję zajrzeć w głąb siebie i poznać rzeczywiste przyczyny nawrotu choroby.

 

Artykuł sponsorowany.

Czytaj również: Tragiczny wypadek w Wilczyskach. Nie żyje 16 – latek.

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama