Jak bezpiecznie przetrwać najbliższe dni? Policjanci przypominają o ważnych zasadach

Jak bezpiecznie przetrwać najbliższe dni? Policjanci przypominają o ważnych zasadach

policja, Nowy Sącz, antymaseczkowcy

W najbliższych dniach będziemy odwiedzać groby swoich bliskich. Jedni udadzą się na pobliskie cmentarze, inni odbędą dłuższe podróże. Pewne jest jednak, że jak co roku ruch na drogach będzie bardzo wzmożony. W związku z tym od 29 października do 2 listopada policjanci będą prowadzić akcję ,,Znicz”. Funkcjonariusze przypominają też o kilku ważnych zasadach.

Sądeccy policjanci pojawią się w okolicy cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, a także na głównych trasach w Nowym Sączu i powiecie nowosądeckim. Będą pilnować, by ruch odbywał się płynnie i bezpiecznie. Podczas swoich działań będą sprawdzać trzeźwość kierowców, przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego i ograniczeń prędkości. Zwrócą też uwagę na to, czy dzieci przewożone są w fotelikach, a kierowcy i pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

– Trwająca od 29 października do 2 listopada br. policyjna akcja „Znicz” to czas wytężonej służby nie tylko dla wielu policjantów Wydziału Ruchu Drogowego i Wydziału Prewencji sądeckiej komendy, ale także dla policjantów pionu kryminalnego, którzy pojawią się w rejonie cmentarzy w ubiorze cywilnym. Wszystko po to, by pomóc mieszkańcom oraz osobom, które w tym czasie przyjadą na Sądecczyznę, bezpiecznie dotrzeć do miejsc pochówku bliskich – informuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Przypomnijmy, że w od 31 października do 2 listopada ulegnie zmianie organizacja ruchu w okolicy cmentarzy w Nowym Sączu. Szczegółowe informacje na ten temat TUTAJ. Trzeba też wiedzieć, że 31 października w godzinach 18:00-22:00 oraz 1 listopada w godzinach 8:00-22:00 będzie obowiązywać zakaz ruchu pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Bezpieczeństwo na drodze

Przed podróżą, zwłaszcza tą trochę dłuższą, kierowca powinien przygotować samochód, sprawdzić działanie hamulców czy świateł. Nie można też zapominać o formalnościach, czyli ważności polisy ubezpieczeniowej i badań technicznych pojazdu. Podczas jazdy ważne jest oczywiście stosowanie się do limitów prędkości i przepisów ruchu drogowego, ale w najbliższych dniach trzeba też zachować szczególną ostrożność w pobliżu cmentarzy i pamiętać o zmianach w organizacji ruchu, które pojawią się w Nowym Sączu oraz innych miastach.

Piesi również powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo. Nie można wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, czy wychodzić spoza pojazdu lub innej przeszkody, która ogranicza kierowcom widoczność. Ponadto policjanci przypominają, że poruszając się po zmroku poza obszarem zabudowanym, trzeba mieć na sobie element odblaskowy.

Kradzieże na cmentarzach i w ich rejonie

Nie tylko w podróży powinniśmy na siebie uważać. W świąteczne dni wielu złodziei czeka na ,,łatwe łupy”. Nie powinniśmy tracić ostrożności na cmentarzu i w jego okolicy, a także w środkach komunikacji miejskiej. Szczególną czujność należy zachować w tłumie, a w miarę możliwości unikać zbyt przeludnionych miejsc. Funkcjonariusze przekonują również, by podchodzić z ograniczonym zaufaniem do nowopoznanych osób, zwłaszcza, gdy okazują przesadne zainteresowanie naszymi sprawami, czy nachalnie usiłują ,,pomóc”.

– Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy. Warto mieć odliczoną gotówkę na zakupy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty, a w trakcie płacenia za zakupy w sklepie czy na przycmentarnym stoisku, nie pokazywać ile pieniędzy mamy przy sobie – zaznacza Aneta Izworska.

Co ważne – nie pozostawiajmy naszych rzeczy na cmentarzu bez opieki. Gdy podczas porządkowania grobu choć na chwilę położymy torebkę, saszetkę, czy telefon na pomniku lub ławce, ułatwimy pracę złodziejom.

Zaparkowane w pobliżu cmentarzy samochody, a dokładnie – zostawione w nich cenne przedmioty – też mogą być dla niektórych kuszące. Nie powinniśmy zostawiać w autach torebek, laptopów, czy telefonów, a jeśli już musimy to zrobić – najlepiej zamknąć je w bagażniku. Zdarza się, że złodzieje rozbijają szybę samochodu, by wyjąć coś ze środka, a często cena nowej szyby jest znacznie wyższa niż wartość skradzionego przedmiotu.

Zabezpieczenie pustego domu lub mieszkania

Jeśli planujemy trochę dłuższy wyjazd, powinniśmy pamiętać o zabezpieczeniu domu czy mieszkania. Trzeba sprawdzić, czy kurki z gazem są zakręcone, urządzenia elektryczne wyłączone, a drzwi i okna dobrze zamknięte.

– Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom lub mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił – dodaje Aneta Izworska.

fot. KMP w Nowym Sączu

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama