Interwencja DTS: uwaga pracodawcy! Nie ma okresu próbnego w pracy bez umowy!

71-letnia sądeczanka, emerytka, chcąc sobie dorobić do skromnego świadczenia z ZUS, podjęła pracę w jednym z sądeckich zakładów krawieckich. Pracodawca nie zawarł z nią żadnej umowy na piśmie, a po przepracowaniu pięciu dni podziękował za współpracę. Wynagrodzenia nie wypłacił. Sprawa trafiła do Państwowej Inspekcji Pracy.  Dopiero po interwencji obiecano seniorce wypłacić zaległą kwotę.

Sądeczanka nie kryje rozgoryczenia.

Renault2

- Właścicielka zakładu proponowała mi umowę o pracę. Niestety nie otrzymałam ani umowy, ani należnego wynagrodzenia za przepracowany tydzień. Moje zatrudnienie trwało pięć dni roboczych od poniedziałku do piątku. Pracowałam w godzinach od 10. do 18. Zdarzyło się również, że musiałam swoją pracę wykonać w domu, w nadgodzinach. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałam pieniędzy, pomimo interwencji Państwowej Inspekcji Pracy - mówi pokrzywdzona.

Jej wątpliwości przedstawiliśmy jej przełożonej.

- Owszem, ta pani była u nas zatrudniona, jednak był to okres próbny. Zdarzyło się, że podczas pracy zniszczyła materiał, dlatego nie otrzymała umowy o pracę. Po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy doszliśmy do porozumienia. Księgowa sporządziła wszystkie dokumenty i pani Henryka do końca tygodnia otrzyma wypłatę za godziny, które u nas przepracowała. Pieniądze zostaną wysłane pocztą, gdyż sama nie zgłosiła się po nie – mówi kobieta, która nadzorowała pracę emerytki.
***
Przedsiębiorca nie podpisując umowy na okres próbny zgodnie z zapisami Kodeksu pracy (art. 281 pkt.2) dopuścił się wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Sprawdzenie kandydata do pracy powinno dokonać się na rozmowie kwalifikacyjnej, a umowa o pracę powinna zostać podpisana najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika. Niepotwierdzenie na piśmie umowy z pracownikiem jest wykroczeniem za które grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł.

Fot. Ilustracyjne - pixabay

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.