Inflacja w październiku przekroczyła 18 proc.

Inflacja w październiku przekroczyła 18 proc.

Prognozujemy, że inflacja w październiku przekroczyła 18 proc. – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. Dodał, że dwucyfrowa inflacja utrzyma się prawie do końca 2023 roku.

„Prognozujemy, że inflacja w październiku – mówiąc w przybliżeniu przekroczy poziom 18 proc.” – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz.

We wrześniu tego roku inflacja wyniosła 17,2 proc.

„Za wzrost inflacji w październiku odpowiadają ceny paliw, które wzrosły mocno, bo o prawie 10 proc., ciągle drożejący opał. Właściwie wszystko drożeje, co powoduje także kontynuację wzrostowego trendu inflacji bazowej. Choć takiego przyspieszenia jak w I połowie roku nie należy się spodziewać” – powiedział Piotr Bartkiewicz.

Zdaniem ekonomisty Banku Pekao, nie należy oczekiwać stabilizacji inflacji w najbliższych miesiącach.

„Trzeba oczekiwać, że inflacja będzie +tykać+ o ok. 1 pkt. proc. co miesiąc. Szczyt inflacji będzie zapewne w lutym, kiedy wyraźnie przekroczy ona 21 proc. I z taką dwucyfrową inflacją pozostaniemy praktycznie do końca roku, może w listopadzie inflacja zejdzie poniżej 10 proc.” – powiedział Piotr Bartkiewicz.

Dodał, że Bank Pekao prognozuje, że inflacja średnioroczna w przyszłym roku będzie na poziomie ok. 14 proc., a więc na poziomie prognozowanym także na ten rok. (PAP)

 

Share on twitter
Share on facebook

Otwarcie punktu informacyjnego Krakowskiego Parku Technologicznego w Nowym Sączu

WAŻNE !

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama