Impuls z Nowego Sącza – pociąg, który można pokochać

Jest cichy i szybki. Może popędzić z prędkością 160 km na godzinę. Ma bezprzewodowy internet, klimatyzację, stojaki na rowery i jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Jest też oszczędny, gdyż pod­czas hamo­wa­nia oddaje ener­gię do sieci trak­cyj­nej. Ma „na imię” Impuls i powstaje w sądeckim Newagu. Na małopolskie tory wyjechał właśnie trzynasty Impuls. 

Dziś (piątek, 24 lutego) prezes Newagu Zbigniew Konieczek dokonał symbolicznego przekazania pociągu marszałkowi Jackowi Krupie. To ostatni z trzynastu pojazdów wyprodukowanych na zamówienie województwa. Realizacja zamówienia wartego 300 milionów złotych trwała niespełna rok.
– Takie projekty zmieniają oblicze kolei. Korzystając z funduszy unijnych zakupiliśmy w sumie 44 nowoczesne pociągi, które wprowadziły zupełnie nową jakość w podróży koleją po Małopolsce. Zapewniam jednak, że to nie koniec tworzenia kolei na miarę XXI wieku – obiecuje marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

– Pojazd został wyprodukowany w Nowym Sączu, zaprojektowany przez naszych inżynierów. Jestem dumny z tego, że Impuls będzie służył pasażerom w naszym regionie, a Kolejom Małopolskim życzę, aby liczba tych pasażerów została podwojona – powiedział Zbigniew Konieczek.

Wraz z tym, który właśnie wyjechał na tory, Newag wyprodukował już sto Impulsów.

Tabor spełnia rygorystyczne normy europejskie, dzięki czemu może służyć pasażerom niepełnosprawnym. W cichych, kli­ma­ty­zo­wanych wnę­trzach podróżni mają do dyspozycji inter­net i gniazdka elek­tryczne. W pojazdach został zastosowany nowo­cze­sny sys­tem wizu­al­nej i dźwię­ko­wej infor­ma­cji, moni­to­ring oraz system zliczania pasażerów. Impuls pomieści 200 – 250 osób.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.