Ile trwa kwarantanna, a ile izolacja? Wrześniowe zmiany zasad

Przełom sierpnia i września przyniósł niemałe zmiany w Ministerstwie Zdrowia, bo zyskało ono nowego szefa – Adama Niedzielskiego. Ta zmiana pociągnęła za sobą kolejną – od 2 września obowiązują „odświeżone” zasady dotyczące kwarantanny oraz izolacji. Jak wyglądają nowe wytyczne?

Izolacja

Przypomnijmy – według informacji dostępnej na rządowej stronie internetowej, poświęconej koronawirusowi, izolacją nazywamy „odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest dodatni”.

W przypadku niewystąpienia objawów choroby COVID-19, izolacja domowa trwa 10 dni.

Jeśli natomiast objawy wystąpią, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej podejmuje decyzję o przedłużeniu izolacji. Jej zakończenie nie może jednak nastąpić wcześniej, niż po 13 dniach odkąd pojawiły się objawy.

Nieco inaczej wygląda sprawa tzw. izolacji szpitalnej oraz pobytu w izolatorium. Tam o końcu izolacji decyduje lekarz opiekujący się danym pacjentem. Zakończenie może nastąpić po minimum 13 dniach od wystąpienia objawów, jednak w ostatnich 3 dniach izolacji nie mogą występować objawy choroby.

Kwarantanna

Kwarantanną nazywa się „odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie”.

Została ona skrócona do 10 dni – zarówno w przypadku nałożenia przez inspekcję sanitarną, jak i dla osób przekraczających granicę. Nie testuje się już osób bezobjawowych, przebywających na kwarantannie.

Jeśli natomiast wystąpią takie objawy jak np. złe samopoczucie, gorączka, kaszel, czy duszności, należy bezzwłocznie zgłosić to telefonicznie do miejscowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Co ważne, gdy osoba przebywająca na kwarantannie ma bliskie kontakty z domownikami, w celu minimalizacji zagrożenia one również muszą zostać poddane kwarantannie.

„Policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna” – czytamy na rządowej stronie internetowej.

Oczywiście, opuszczanie domu jest zabronione – nie można wyjść na spacer, do sklepu, czy nawet do lekarza.

Wszystkie rządowe wytyczne, zasady i ograniczenia dotyczące epidemii koronawirusa można znaleźć na specjalnej stronie internetowej – TUTAJ.

fot. ilustr. pixabay.com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.