Hiszpański Koncert u Prezydenta

Hiszpański Koncert u Prezydenta

Za nami już 250 Koncertów u Prezydenta. W czwartkowy wieczór (23 maja) w Sali Reprezentacyjnej nowosądeckiego ratusza wystąpiły gościnnie artystki z Hiszpanii: Rosa Mateu (sopran) oraz Anna Ferrer (fortepian). Wśród słuchaczy obecny był prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel i wiceprezydent Magdalena Majka.

Koncert był jednym z wydarzeń XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej, organizowanego przez Inter Art z Tarnowa przy wsparciu Austriackiego Forum Kultury w Warszawie i Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie. Tradycyjnie Nowy Sącz znalazł się wśród ośmiu miast, goszczących festiwalowe spektakle i koncerty.

Festiwal organizowany jest przez tarnowskich instrumentalistów: Teresę Kaban i Henryka Błażeja i prezentuje odnalezione lub zapomniane dzieła zarówno wielkich mistrzów, jak i utwory cenne dla kultury. W programie festiwalu były już dziecięce kompozycje Mozarta, wczesne kompozycje Brucknera oraz fortepianowe dzieła włoskich mistrzów opery: Verdiego, Pucciniego i Leoncavalla. Jako ciekawostkę można potraktować kompozycje cesarza Leopolda I, tego samego, któremu z odsieczą pospieszył król Jan III Sobieski.

Nie zabrakło także wątków polskich. W programie festiwalu znalazły się nieznane kompozycje wawelskie, pisane na potrzeby polskich władców czy też perełki muzyki cerkiewnej. Koncert wypełniły pełne niezwykłego nastroju pieśni hiszpańskie i katalońskie oraz zarzuele. Ta ostatnia forma to charakterystyczny dla Hiszpanii, ale mało znany w Polsce, rodzaj przedstawienia muzycznego, w którym obok fragmentów śpiewanych występują mówione.

Znakomita hiszpańska sopranistka Rosa Mateu zaśpiewała kilkanaście odkrytych na nowo iberyjskich pieśni z typowo hiszpańskim połączeniem temperamentu i liryki. W sali sądeckiego ratuszu zabrzmiały między innymi pieśni tak znanych kompozytorów jak Isaac Albéniz i Manuel de Falla. Publiczność doceniła kunszt obydwu artystek i nagrodziła recital gorącymi brawami.

Źródło i fot.: nowysacz.pl

Share on twitter
Share on facebook