Historyczny spacer w rocznicę likwidacji sądeckiego getta

Historyczny spacer w rocznicę likwidacji sądeckiego getta

„Nie znam śmierci swojej” – słowa te, pochodzące z wiersza Zuzanny Ginczanki są mottem obchodów 75. rocznicy likwidacji sądeckiego getta. 23 sierpnia, o godz. 20., na Placu Trzeciego Maja odbędzie się uroczysty Apel Pamięci. Wcześniej, bo o godz. 19, przewodnicy z Sądeckiego Sztetla zapraszają na XVI spacer historyczny po terenie dawnego getta i po łące nad Dunajcem.

– 23 sierpnia 1942 r. Niemcy dokonali selekcji Żydów zamieszkałych w nowosądeckim getcie – mówi Łukasz Połomski, założyciel Sądeckiego Sztetla. – Około 16 tys. ludzi zgromadzili na łące nad Dunajcem, a spośród nich zaledwie kilkuset wybrano do pracy. Resztę popędzono do pociągów i wysłano do Obozu Zagłady w Bełżcu, w którym straciło życie 11 tys. sądeczan.

Do dziś żyje zaledwie kilka osób cudem ocalonych z tej selekcji, min. Markus Lustig w Izraelu i Moniek Goldfinger w Stanach Zjednoczonych – mówi Łukasz Połomski.

Na obchody 75. rocznicy likwidacji sądeckiego getta przybędą potomkowie ocalałych z zagłady.

Spodziewamy się gości z różnych miast Polski, a także z zagranicy, w tym min. z Belgii i z Izraela – zapowiada Łukasz Połomski.

Sierpień 1942 roku był miesiącem krwawych tragedii w całym regionie. 14 sierpnia zostało zlikwidowane getto w Bobowej, 17 – w Bieczu i Starym Sączu, 18  – w Limanowej, 19 –  w Gorlicach, a 20 –  w Grybowie. Trudno precyzyjnie oszacować liczbę zamordowanych, ale mogła ona sięgnąć nawet 30 tys. osób.

 

Plan obchodów nowosądeckiej rocznicy likwidacji getta

  1. 19:00 „Nowosądecki Umschlagplatz” – XVI spacer historyczny po terenie dawnego getta i łące nad Dunajcem – początek przy zegarze kwiatowym pod zamkiem (przewodnicy: Artur Franczak i Łukasz Połomski)
  2. 20:00Apel Pamięci Plac Trzeciego Maja – oficjalna uroczystość – przemówienia i modlitwy, zapalenie zniczy. Wydarzeniu będzie towarzyszyć występ artystyczny i krótki koncert Uli Makosz.

fot. Sądecki Sztetl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama