Historyczny spacer w rocznicę likwidacji sądeckiego getta

"Nie znam śmierci swojej" – słowa te, pochodzące z wiersza Zuzanny Ginczanki są mottem obchodów 75. rocznicy likwidacji sądeckiego getta. 23 sierpnia, o godz. 20., na Placu Trzeciego Maja odbędzie się uroczysty Apel Pamięci. Wcześniej, bo o godz. 19, przewodnicy z Sądeckiego Sztetla zapraszają na XVI spacer historyczny po terenie dawnego getta i po łące nad Dunajcem.

dts

- 23 sierpnia 1942 r. Niemcy dokonali selekcji Żydów zamieszkałych w nowosądeckim getcie – mówi Łukasz Połomski, założyciel Sądeckiego Sztetla. - Około 16 tys. ludzi zgromadzili na łące nad Dunajcem, a spośród nich zaledwie kilkuset wybrano do pracy. Resztę popędzono do pociągów i wysłano do Obozu Zagłady w Bełżcu, w którym straciło życie 11 tys. sądeczan.

- Do dziś żyje zaledwie kilka osób cudem ocalonych z tej selekcji, min. Markus Lustig w Izraelu i Moniek Goldfinger w Stanach Zjednoczonych - mówi Łukasz Połomski.

Na obchody 75. rocznicy likwidacji sądeckiego getta przybędą potomkowie ocalałych z zagłady.

- Spodziewamy się gości z różnych miast Polski, a także z zagranicy, w tym min. z Belgii i z Izraela – zapowiada Łukasz Połomski.

Sierpień 1942 roku był miesiącem krwawych tragedii w całym regionie. 14 sierpnia zostało zlikwidowane getto w Bobowej, 17 - w Bieczu i Starym Sączu, 18  - w Limanowej, 19 -  w Gorlicach, a 20 -  w Grybowie. Trudno precyzyjnie oszacować liczbę zamordowanych, ale mogła ona sięgnąć nawet 30 tys. osób.

 

Plan obchodów nowosądeckiej rocznicy likwidacji getta

  1. 19:00 - "Nowosądecki Umschlagplatz" - XVI spacer historyczny po terenie dawnego getta i łące nad Dunajcem - początek przy zegarze kwiatowym pod zamkiem (przewodnicy: Artur Franczak i Łukasz Połomski)
  2. 20:00 - Apel Pamięci - Plac Trzeciego Maja - oficjalna uroczystość - przemówienia i modlitwy, zapalenie zniczy. Wydarzeniu będzie towarzyszyć występ artystyczny i krótki koncert Uli Makosz.

fot. Sądecki Sztetl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MebleBugajski

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.