Historyczny most ,,znika” z krajobrazu Kurowa [ZDJĘCIA]

Most w Kurowie, rozbiórka, DK 75

Mimo opadów śniegu trwają prace rozbiórkowe starej przeprawy przez Dunajec w Kurowie. Płyta pomostu zostanie wyburzona do połowy stycznia.

Rozbiórka rozpoczęła się kilka tygodni temu. Za pomocą ciężkiego sprzętu, w tym koparek i spychów ściągano warstwa po warstwie.

– Prace rozbiórkowa trwają nieustannie, nawet mimo opadów śniegu. Płyta pomostu prawdopodobnie do połowy stycznia zostanie wyburzona. Potem będę rozbierane filary i fundamenty – poinformowała naszą redakcję Iwona Mikrut, główna specjalistka ds. komunikacji społecznej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Most w Kurowie, rozbiórka, DK 75

Most mierzy 407,6 metrów, a jego szerokość stanowi zaledwie 7,5 metra, z czego jezdnia – 6 m. Wcześniej, przed II Wojną Światową, przeprawa przez Dunajec w Kurowie była drewniana. Spłonęła ona w 1939 roku.

Most w Kurowie, rozbiórka, DK 75

W 1943 r., podczas okupacji, zbudowano most drogowy, który właśnie jest wyburzany. Podczas rozbiórki natrafiono w nim na komorę minerską, o tym pisaliśmy TUTAJ.

Nieopodal starej przeprawy stoi nowy most wybudowany za około 190 mln złotych. Oddano go do użytku 25 października br. Po starym obiekcie zostanie pamiątka w postaci platformy widokowej powstałej na jednym z przyczółków mostu. Zachowana także zostanie komora minerska.

– Na obecną chwilę nie jestem w stanie odpowiedzieć, czy zostanie ona udostępniona turystom. Natomiast wiadomo, że nie zostanie ona wyburzona – przekazała naszej redakcji Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie.

Zdjęcia z wcześniejszego etapu rozbiórki Tutaj.
Fot. sprzed kilku dni GDDKiA
w Krakowie za Eksametr  
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.