Harnik Jerzy Majka w wehikule czasu…

Harnik Jerzy Majka w wehikule czasu…

Jerzy Majka, radny muszyński, podczas ostatniego przejazdu pociągiem retro przez Muszynę, wystąpił w pięknym stroju harnika muszyńskiego z czasów Państwa Muszyńskiego. 

W XIV wieku, za sprawą króla Władysława Jagiełły, Muszyna i przyległe do niej wsie tworzyły tzw. Klucz Muszyński, zwany też Państwem Muszyńskim. Państwo to miało własną armię i system sądowniczym. 5 VIII 1391 r. Władysław Jagiełło oddał te ziemie biskupowi krakowskiemu Janowi Radlicy.

– Muszyna słynie z wód zdrojowych, pięknych widoków, Kolei Galicyjskiej oraz Państwa Muszyńskiego. Chcemy te tradycje podtrzymywać. Muszyna była dawniej miastem biskupim. Mam na sobie strój harnika muszyńskiego. Harnicy byli członkami Gwardii Biskupiej. Tworzyli Armię tutejszego starosty. Byli wybierani spośród chłopów, którzy walczyli na różnych szlakach – mówi Jerzy Majka, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.

– Najciekawszą akcją była zdobycz zamku w Czorsztynie w roku 1651 roku. Strój harnika muszyńskiego, tak jak większość tutejszych strojów z tamtych czasów, składa się z żupana, pasa, spodni typu hajdawery, czyli dosyć szerokich, obuwia oraz nakrycia głowy w zależności od stopnia, jaki piastowała dana osoba. Muszyńscy harnicy biskupi funkcjonowali od XV do XVIII wieku. Później tradycja harników zaginęła, bo Państwo Muszyńskie zostało znacjonalizowane przez Austro-Węgry – opowiada Jerzy Majka.

Główną część sił zbrojnych Państwa Muszyńskiego tworzyła piechota. W jej skład wchodzili harnicy, w liczbie od 200 (w czasie pokoju) do 600 (w czasie wojny). Muszyńscy harnicy uczestniczyli m.in. w obronie Krakowa w roku 1655, Sandomierza i Nowego Sącza w czasie potopu szwedzkiego, a także w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku (pod wodzą hetmana Stanisława Jana Jabłonowskiego, który zimował w Muszynie, wracając spod Wiednia do Polski).

Fot. Agnieszka Małecka

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama