Harnik Jerzy Majka w wehikule czasu…

Harnik Jerzy Majka w wehikule czasu…

Jerzy Majka, radny muszyński, podczas ostatniego przejazdu pociągiem retro przez Muszynę, wystąpił w pięknym stroju harnika muszyńskiego z czasów Państwa Muszyńskiego. 

W XIV wieku, za sprawą króla Władysława Jagiełły, Muszyna i przyległe do niej wsie tworzyły tzw. Klucz Muszyński, zwany też Państwem Muszyńskim. Państwo to miało własną armię i system sądowniczym. 5 VIII 1391 r. Władysław Jagiełło oddał te ziemie biskupowi krakowskiemu Janowi Radlicy.

– Muszyna słynie z wód zdrojowych, pięknych widoków, Kolei Galicyjskiej oraz Państwa Muszyńskiego. Chcemy te tradycje podtrzymywać. Muszyna była dawniej miastem biskupim. Mam na sobie strój harnika muszyńskiego. Harnicy byli członkami Gwardii Biskupiej. Tworzyli Armię tutejszego starosty. Byli wybierani spośród chłopów, którzy walczyli na różnych szlakach – mówi Jerzy Majka, Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.

– Najciekawszą akcją była zdobycz zamku w Czorsztynie w roku 1651 roku. Strój harnika muszyńskiego, tak jak większość tutejszych strojów z tamtych czasów, składa się z żupana, pasa, spodni typu hajdawery, czyli dosyć szerokich, obuwia oraz nakrycia głowy w zależności od stopnia, jaki piastowała dana osoba. Muszyńscy harnicy biskupi funkcjonowali od XV do XVIII wieku. Później tradycja harników zaginęła, bo Państwo Muszyńskie zostało znacjonalizowane przez Austro-Węgry – opowiada Jerzy Majka.

Główną część sił zbrojnych Państwa Muszyńskiego tworzyła piechota. W jej skład wchodzili harnicy, w liczbie od 200 (w czasie pokoju) do 600 (w czasie wojny). Muszyńscy harnicy uczestniczyli m.in. w obronie Krakowa w roku 1655, Sandomierza i Nowego Sącza w czasie potopu szwedzkiego, a także w bitwie pod Wiedniem w 1683 roku (pod wodzą hetmana Stanisława Jana Jabłonowskiego, który zimował w Muszynie, wracając spod Wiednia do Polski).

Fot. Agnieszka Małecka

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.