Grób Twój w odległej gdzieś krainie... Artysta na polu chwały

Już w piątek 9 listopada o godz. 18 w Dworze Karwacjanów w Gorlicach nastąpi otwarcie wystawy „Grób Twój w odległej gdzieś krainie... Artysta na polu chwały''.

wsb3

Wystawa będzie otwarta do 15 grudnia br i jest organizowana w stulecie zakończenia I wojny światowej, opowiada o losach artystów-żołnierzy w czasie działań wojennych.

Różnie układały się ich życiorysy. Wcieleni do armii austriackiej ginęli w czasie walk, pracowali na tyłach frontu dla ośrodka propagandy wojennej Kriegspressequuartier w Wiedniu, bądź delegowani byli do Oddziałów Grobów Wojennych - Kriegsgräbeabteilungen, porządkujących pola bitew i wznoszących cmentarze wojenne. Jednym z takich oddziałów był krakowski Kriegsgräberabteilung, kierowany przez majora Rudolfa Brocha.

Czytaj również: Piłkarze Sandecji pamiętali o zmarłych

Każdy odwiedzający będzie miał okazję zobaczyć nigdzie dotąd nie publikowane oryginalne projekty, obrazy, grafiki, fotografie, medale i inne artefakty.

Na wystawie zaprezentowane zostaną między innymi dzieła takich artystów jak: Henryk Uziembło, Heinrich Scholz, Robert Pochop, Franz Hofer, Moriz Jung, Dušan Dušan Jurkovič, Hans Mayr, Luigi Kasimir, Leo Perlberger, Franz Poledne.

Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach Dni Austrii” oraz promocji Znaku dziedzictwa Europejskiego. Kuratorem wystawy jest dr Agnieszka Partridge

Odwiedź konto autora na Twitterze!

Źródło: UM Gorlice

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.