Goście z siedmiu różnych krajów odwiedzili gminę Korzenna [film, zdjęcia]

Goście z siedmiu różnych krajów odwiedzili gminę Korzenna [film, zdjęcia]

18 uczniów i 17 nauczycieli z Turcji, Hiszpanii, Portugalii, Łotwy, Rumunii, Słowenii i Włoch gościło w tym tygodniu w Szkole Podstawowej im. gen. Franciszka Gągora w Koniuszowej w gminie Korzenna. Na przybyłych czekało sporo atrakcji: zwiedzali, zapoznawali się z polską kulturą i kuchnią. Wizyta trwała od 5 do 10 maja.

Przedstawiciele siedmiu różnych krajów zawitali na Sądecczyznę w ramach realizacji europejskiego programu Erasmus+ pod nazwą “ What about your blue?”.

Zagraniczni goście 6 maja zostali oficjalnie powitani przez wójta gminy Korzenna Leszka Skowrona, dyrektora szkoły w Koniuszowej Jarosława Glińskiego oraz nauczycielkę języka niemieckiego i oficjalną koordynatorkę programu Edytę Bieniek. Obejrzeli uroczystą akademię, wysłuchali koncertu uczniów korzeńskiej Szkoły Muzycznej i zwiedzili placówkę swoich gospodarzy wraz z Izbą Regionalną oraz Izbą Pamięci poświęconą patronowi szkoły, gen. Franciszkowi Gągorowi.

Poniżej relacja filmowa z ceremonii otwarcia projektu Erasmus+.

Tego samego dnia uczestnicy projektu odwiedzili Rezerwat Przyrody Skalne Miasto w Ciężkowicach i udali się do Mogilna. Tam zwiedzili kościół parafialny, obejrzeli pokaz przygotowany przez strażaków miejscowej OSP, a w Domu Kultury, gdzie witający ich zaprezentowali się w strojach regionalnych, skosztowali polskiej kuchni.

We wtorek goście wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Koniuszowej wybrali się na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce oraz do Krakowa, gdzie zwiedzili Zamek Królewski na Wawelu oraz Sukiennice i przespacerowali się Drogą Królewską.

Środa upłynęła pod hasłem wizyty w Oczyszczalni Ścieków Sądeckich Wodociągów. – Uczniowie i nauczyciele uczestniczący w programie Erasmus+ mieli okazję zobaczyć proces uzdatniania wody, zobaczyć, w jaki sposób są monitorowane parametry wody, jak prowadzone jest odprowadzanie, oczyszczanie ścieków i kontrola, a wszystko to po to, aby do mieszkańców Sądecczyzny trafiała „czysta woda prosto z rur” – opowiada Beata Kawik, nauczycielka z Koniuszowej.

Kolejną atrakcją było zwiedzanie Starego Sącza i jego brukowanego rynku oraz wizyta przy Ołtarzu Papieskim. Później goście mogli zrelaksować się w Miasteczku Ruchu Drogowego w Korzennej, a w Grodzie Warownym „Stara Baśń” w Grybowie poczuli się jak w średniowieczu.

– Ostatnim punktem dnia był niezwykły pokaz tańców narodowych przygotowanych przez uczniów poszczególnych krajów – dodaje Beata Kawik.

Czwartek minął na zwiedzaniu Gródka nad Dunajcem wraz z rejsem po jeziorze. Uczestnicy wycieczki zobaczyli także zaporę i weszli do środka elektrowni w Rożnowie. Na koniec odwiedzili sportowe lotnisko w Łososinie Dolnej.

film: Daniel Święs

fot. archiwum szkoły w Koniuszowej

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama