Gorlice: wziął łapówkę w zamian za przeprowadzenie operacji? Jest akt oskarżenia

Gorlice: wziął łapówkę w zamian za przeprowadzenie operacji? Jest akt oskarżenia

Wczoraj (6 grudnia) Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu skierowała do Sądu Rejonowego w Gorlicach akt oskarżenia przeciwko lekarzowi Adamowi P., kierownikowi jednego z Oddziałów Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach. Lekarz miał przyjąć dwie łapówki po 1000 zł za ustalenie wcześniejszego terminu operacji.

Do rzekomego przyjęcia pieniędzy doszło w sierpniu oraz listopadzie ubiegłego roku. Łącznie lekarz miał przyjąć korzyść majątkową w wysokości 2000 zł. Za taką sumę ponoć zdecydował o przyspieszeniu operacji pacjentki na jego oddziale. Stan zdrowia kobiety mimo długotrwałego leczenia nie poprawiał się, a zabieg miał to zmienić.

Uwzględniając ten fakt, prokurator postawił lekarzowi zarzut popełnienia dwóch przestępstw art. 228 § 1 k.k., za które mu grozi od 6 miesięcy pozbawienia wolności, nawet do 8 lat.

W stosunku do pacjentki, która wręczyła łapówkę, umorzono postępowanie o popełnieniu przestępstwa z art.229 § 1 k.k., dotyczącego obiecania, lub udzieleniu korzyści majątkowej osobie publicznej, czy też indywidualnej,  w związku z pełnieniem przez nią funkcji. Za to kobiecie groziło od 6 mc- 8 lat więzienia.

Odrębne postępowanie przeciwko lekarzowi będzie prowadzone z art. 160 § 2 k.k. Tj. przestępstwo dotyczące narażenia pacjentki na bezpośrednią utratę życia lub powstania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu poprzez zaniechanie niezwłocznego przeprowadzenia u niej zabiegów operacyjnych lub wykonanie ich w sposób nieprawidłowy.

Adam P. usłyszał zarzuty w kwietniu br., jednak nie przyznaje się do winy. Ortopedzie grozi nawet do 12 lat więzienia w związku z tym, że przestępstwo miało charakter ciągły. Z tego właśnie względu wyrok może być o 4 lata wyższy, od tego, który zakłada art. 228. 1 kk. Dodatkowo prokurator zastosował względem niego 10 000 zł. poręczenia majątkowego.

Fot. pixabay

Share on twitter
Share on facebook