Gorlice: Minister Błaszczak o bezpieczeństwie, ale nie o toksynach z rafinerii Glimar

Gorlice: Minister Błaszczak o bezpieczeństwie, ale nie o toksynach z rafinerii Glimar

Wczoraj (23 października) Mister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak uczestniczył w konferencji pod hasłem „Bezpieczeństwo obywateli Polski lokalnej”. Mieszkańcy Gorlic spodziewali się konkretów, deklaracji w sprawie końca składowania niebezpiecznych substancji w byłej rafinerii Glimar. Nie doczekali się. Piotr Ćwik Wojewoda Małopolski zapewnił jedynie, iż nie ma realnego zagrożenia, a do podjęcia kolejnego kroku niezbędne jest wydanie przez burmistrza Gorlic Rafała Kuklę decyzji ws. wywiezienia toksycznych odpadów z byłej rafinerii Glimar.

Wizyta ministra rozpoczęła się uroczystą mszą w intencji ojczyzny w Bazylice Mniejszej w Gorlicach. Na zakończenie nabożeństwa złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej. Po niej odbyła się konferencja w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego. Brała w niej udział także posłanka Barbara Bartuś – inicjatorka wczorajszej konferencji, senator Stanisław Kogut, przedstawiciele władz samorządowych, Policji, Straży Granicznej, nadleśnictwa i mieszkańcy Gorlic.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewniał, iż Polska jest krajem bezpiecznym. Powoływał się na Światowe Dni Młodzieży, czy też wizytę prezydenta USA Donalda Trumpa.

-Obowiązuje zasada zero tolerancji dla łamania prawa, bo prawo ma być drogowskazem, a wszyscy obywatele mają być równi wobec prawa. Prowadzimy program zmian w służbach mundurowych. Powtórzę za księdzem biskupem o etosie służby, o poświęceniu, bo pracownicy mundurowi są zawsze, nawet w swoim czasie wolnym na służbie dla drugiego człowieka – mówił minister Błaszczak

Głównym celem spotkania była ocena zagrożeń w naszym regionie. Mówili o nich policjanci, strażacy, ratownicy WOPR, GOPR, pracownicy nadleśnictwa oraz funkcjonariusze Straży Granicznej.

Mieszkańcy Gorlic nie ukrywali rozgoryczenia brakiem poruszenia przez Ministra Błaszczaka tematu byłej rafinerii Glimar, który bezpośrednio dotyczy regionu. Ludzie są świadomi, że choć władze zapewniają o braku realnego zagrożenia, może ono jednak powstać w każdej chwili. Doszło już przecież do dwóch niekontrolowanych wycieków kwasu ze zbiorników składowanych na terenie rafinerii. Nieoficjalnie mówiono również o trzecim wycieku, z którym pracownicy zakładu poradzili sobie bez interwencji straży.

Co dalej w sprawie Glimaru – poinformujemy wkrótce.

Fot. UM Gorlice

Share on twitter
Share on facebook