Gmina apeluje do właścicieli psów. Zwierzęta wałęsają się po wsiach i stwarzają zagrożenie

Gmina apeluje do właścicieli psów. Zwierzęta wałęsają się po wsiach i stwarzają zagrożenie

Gmina Kamienica

Wałęsające się psy, to problem widoczny szczególnie na wsiach. Bywa, że całe watahy zwierząt chodzą bez żadnego nadzoru, narażając zarówno kierowców, jak i pieszych na niebezpieczeństwo. Szczególnie zagrożone są dzieci, które wobec ataku psa, są bezbronne. Władze gminy Kamienica (pow. limanowski) apelują do mieszkańców.

Na stronie gminy opublikowano komunikat w tej sprawie, z którego wynika, że w zdecydowanej większości przypadków zwierzęta mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy, to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez ich właścicieli.

,,Bardzo często właściciele czworonogów nie zamykają ich w kojcach, albo nie utrzymają psów na ogrodzonej posesji, pozwalając im biegać samowolnie po wsi” – czytamy w komunikacie.

Pracownicy gminy przypominają, że za psa zawsze odpowiada jego właściciel i to na nim spoczywa obowiązek  odpowiedniego pilnowania czworonoga. W przypadku, gdy właściciel wałęsającego się zwierzęcia jest znany, należy fakt ten zgłosić bezzwłocznie na Posterunek Policji. Policja ma prawo nałożyć wówczas mandat na nieodpowiedzialnego właściciela.

,,W roku 2023 podobnie jak w poprzednich latach opiekę weterynaryjną nad bezdomnymi zwierzętami sprawuje Gabinet Weterynaryjny Zbyvet – Kamienica 417. Gmina Kamienica finansuje czipowanie zwierząt, do czego zachęcamy wszystkich właścicieli. Czip pozwala na szybką identyfikację zwierzęcia i kontakt z właścicielem, co zapobiega narażeniu zwierząt na niepotrzebny stres” – czytamy na oficjalnej stronie urzędowej gminy Kamienica. 

Obecnie w gminnym punkcie znajduje się dwa psy. Jeśli ktoś zna ich właścicieli, proszony jest o kontakt z urzędem pod numerem: 18 33 23 025 wew. 36

Czytaj także: Kossakowski o prezesach Fundacji Renovo. „Błędni, nowosądeccy rycerze…”

Fot. Gmina Kamienica 
Share on twitter
Share on facebook