Sądeczanie pytają, gdzie jest prezydent?

Dzisiaj (20 listopada) mija dwadzieścia lat, od momentu, kiedy prezydentem Nowego Sącza został Ludomir Krawiński. Wcześniej był m.in. wiceprezydentem, a w latach 2006-18 prezesem Sądeckiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Jeden z najbardziej wpływowych sądeckich polityków w czasach wolnej Polski. Po ostatnich wyborach samorządowych i zmianach na najważniejszych stanowiskach w sądeckich spółkach komunalnych Ludomir Krawiński zniknął z życia publicznego, w którym przez ostatnie 30 lat był bardzo aktywny i pełnił wiele istotnych funkcji.

– Gdzie obecnie jestem i co porabiam? Nic szczególnego. Po latach bardzo intensywnych zająć na różnych polach przyszedł czas wyciszenia się i zadbania o zdrowie, które upomniało się, bym zwrócił na nie uwagę – powiedział DTS Ludomir Krawiński. – Od kilku lat jestem na rencie z powodu kilku problemów zdrowotnych. Nieetatowo udzielam się również w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, aby nie zapomnieć, że jestem prawnikiem.

W lutym tego roku Krawiński skończył 60 lat. We współczesnej historii miasta zapisał się m.in. jako pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej w czasach wolnych wyborów samorządowych w 1990 r. Był również najmłodszym przewodniczącym na tym stanowisku w Polsce, bo liczył wówczas niespełna 29 lat.

Po objęciu mandatu poselskiego przez Andrzeja Czerwińskiego, w 2001 r. został na rok prezydentem. Ludomir Krawiński działał w Unii Polityki Realnej i Zjednoczeniu Chrześcijańsko Narodowym, ale po objęciu stanowiska dyrektora sądeckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego musiał wycofać się z działalności politycznej. W późniejszych latach m.in. szef sztabu i spin doktor trzech wygranych kampanii wyborczych Ryszarda Nowaka.

Aktywnie działał również w tzw. Spółdzielni Gorzkowskiej (nazwa od miejsca spotkań tego gremium), przed laty nieformalnej grupie młodych samorządowców związanych z AWS. Wtajemniczeni uważają, iż w pewnym okresie Spółdzielnia była najbardziej wpływową grupą w lokalnej polityce, a bez jej akceptacji nie mogło być obsadzone żadne ważne stanowisko, ani eksponowane miejsce na liście wyborczej.

zajawka

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.