Forum Gospodarcze i Europejski Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju. To nowy rozdział dla uzdrowiska

Po wielu tygodniach rozmów i dyskusji Marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego z samorządowcami, podpisano list intencyjny w sprawie organizacji Forum Gospodarczego oraz Europejskiego Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Pod dokumentem podpisy złożyli: Marszałek Witold Kozłowski, prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Piotr Buła, prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów Piotr Pióro, oraz burmistrz Krynicy Piotr Ryba. Wczoraj podpisano również list intencyjny w sprawie organizacji nowego krynickiego Forum między Wydawnictwem Dobre – wydawcą „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”, Gminą Krynica-Zdrój oraz Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów.

– Długo moglibyśmy opowiadać o tym, dlaczego Forum Ekonomiczne przeniosło się z Krynicy-Zdroju – rozpoczął Witold Kozłowski. – My jednak nie oglądamy się za siebie. Zgodnie z myślą Wojciecha Młynarskiego: „róbmy swoje” – postanowiliśmy działać. Chcemy, by Forum Gospodarcze, które zamierzamy zorganizować, było największym wydarzeniem nie tylko w Polsce. Rok jest trudny i wiele wskazuje na to, że będzie to wydarzenie w formule hybrydowej. Mamy już kilka ofert instytucji, które zajmują się organizowaniem takich imprez, niedługo podejmiemy decyzję, kto to będzie – podkreślał marszałek.

Zaznaczał również, że Forum Gospodarcze, to ogromne przedsięwzięcie, które będzie kosztować, ale Małopolska i Krynica-Zdrój są na to przygotowane. Organizatorzy przedsięwzięcia chcą, aby na Forum zaistnieli najwięksi przedsiębiorcy, samorządowcy, ekonomiści, politycy z Polski i zza granicy.

– Wierzymy w Krynicę, bo można powiedzieć jedno: „a jednak Forum w Krynicy”. Dziękuję włodarzom grodu, uzdrowiska, posłom samorządowcom z Sądecczyzny za pomoc, za włączenie się do tej inicjatywy – mówił marszałek.

Burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba podziękował Sejmikowi Małopolski i marszałkowi Witoldowi Kozłowskiemu za możliwość powołania wspólnoty samorządowej. Gospodarz uzdrowiska podkreślał, że Krynica, to nie tylko Forum Gospodarcze, ale również Europejski Festiwal Biegowy.

– Dzisiaj jesteśmy w trakcie rewitalizacji deptaku, za wiele milionów złotych. To jest miejsce, gdzie chcemy widzieć ludzi. Przecież do Krynicy ludzie przyjeżdżają do wód, dla turystyki i biznesu. Zrobimy wszystko, aby Forum Gospodarcze i festiwal biegowy były na europejskim poziomie – zapewniał burmistrz Ryba.

– Dobrze się stało, że to będzie Forum Gospodarcze, a nie ekonomiczne – dodał prof. Piotr Buła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. – Ekonomia to liczby, a gospodarka, to ogromny obszar. Krynica była i będzie drugim Davos. W tym miejscu od 30 lat spotykają się ludzie biznesu, świata gospodarczego. My jako ludzie nauki na pewno będziemy wspomagać Forum Gospodarcze – zapewnił.

Prezes Uzdrowiska Krynica-Żegiestów Wiesław Pióro dodał, że to zaszczyt móc gościć tak znakomitych przedstawicieli parlamentu, samorządów, nauki i polityki.

– Nasze miasto, to wiele charakterystycznych obiektów. Jest tutaj szczególna atmosfera, dla której przyjeżdżają ludzie. Razem postaramy się zrobić piękne Forum Gospodarcze i Festiwal Biegowy – zadeklarował.

Podczas spotkania zabrał również głos poseł Jan Duda. Parlamentarzysta podkreślał, że dla niego Krynica i Forum, to coś szczególnego.

– W przeszłości byłem współorganizatorem Forum Ekonomicznego. Chcę podziękować za podjęcie tej „rękawicy” i za to, że zamieniliście Forum Ekonomiczne na Forum Gospodarcze. To trudna decyzja, ale życzę powodzenia. Dziękuję, że jesteśmy tu razem, bo budujemy wspólnotę. Nasz region to odwaga i dynamizm. Sądecczyzna nigdy nie zostawia niezałatwionych rachunków. Dzięki marszałkowi, Zarządowi Województwa mamy Forum Gospodarcze. Dziękuję za odwagę – zakończył poseł Jan Duda.

Dzisiaj w Krynicy-Zdroju odbędzie się sesja Rady Miasta, na której głos zabierze między innymi Zygmunt Berdychowski – inicjator i organizator Forum Ekonomicznego.

O wczorajszym spotkaniu dotyczącym Forum Gospodarczego pisaliśmy —>TUTAJ. 

tekst NS; JEC; Fot. Jerzy Cebula

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.