Finałowa dziesiątka plebiscytu. Jan Gurba Najpopularniejszym Sportowcem Sądecczyzny?

Finałowa dziesiątka plebiscytu. Jan Gurba Najpopularniejszym Sportowcem Sądecczyzny?

Jan Gurba to finalista XX edycji Plebiscytu na Najpopularniejszego Sportowca Sądecczyzny za 2022 rok. Sportowiec, członek Kadry Narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce sportowej, Reprezentant Polski w Mistrzostwach Europy, Pucharu Europy – zdobywca wysokich lokat we wspinaczce na czas. Uprawia wspinaczkę górską, wspinaczkę skałkową, ski-alpinizm na terenie Polski oraz na terenie wielu krajów europejskich.

Miejsce zamieszkania: Stary Sącz
Miejsce nauki: Akademia Górniczo Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie kierunek – Fizyka Techniczna
Inne pasje obok sportu: Astrofizyka, astronomia, fotografia (a szczególnie astrofotografia)
Największy sportowy sukces w karierze: Brązowy medal w Pucharze Europy i Pokonanie jednej z najwyższych ścian na świecie (legendarnego El Capitana w Stanach Zjednoczonych)
Sportowe plany na 2023 rok: Pokonanie jeszcze trudniejszych dróg w Alpach i w Maroku, zrobienie najtrudniejszej drogi wspinaczkowej w Tatrach. Zjazd na nartach z Kazbeku.
Od kiedy trenuje dyscyplinę: Zacząłem się wspinać w wieku 5 lat, więc to już prawie 14 lat, aczkolwiek pierwszy raz w życiu wspinałem się w wieku 3 lat
Kto był pierwszym trenerem, a kto jest obecnie: Moim pierwszym trenerem był Olaf Wojnar, możecie go Państową kojarzyć z sądeckiej ścianki wspinaczkowej Boulder Zone. Świetnie trenuje dzieci i zaraża pasją do wspinania. Moim obecnym trenerem jest Maciek Oczko, który wytrenował wielu najmocniejszych wspinaczy w Polsce.
Kto zaprowadził na pierwszy trening: Pasją do gór i do wspinania zaraził mnie mój tata to on mnie brał na ścianę jak byłem mały i zabierał w góry, do dziś jest moim partnerem wspinaczkowym.
Sportowy idol: Nie mam idola, podziwiam wielu ludzi, którzy uprawiają te same sporty, na pewno duże wrażenie na mnie wywarło spotkanie Alexa Honolda, którego spotkałem na tej samej drodze na której nagrano o nim film nagrodzony Oscarem, Freesolo.
Sportowy cel/marzenie: Wspinanie się na najtrudniejszej górze świata, Cerro Torre w Patagoni. Może kiedyś wrócę jeszcze do doliny Yosemite na El Capa zrobić najtrudniejszą drogę wielowyciągową, Dawn Wall.
Komu wdzięczność: Chciałbym podziękować na pewno rodzicom za bardzo duże wspieranie mnie w mojej pasji. Chciałbym też podziękować Fundacji NEWAG oraz miastu Stary Sącz za nieustanne wspieranie moich osiągnięć. Podziękowania należą się również Klubowi Wysokogórskiemu i Boulder Zone za współpracę.

Fot: Stowarzyszenie Dla Miasta Nowy Sącz

Share on twitter
Share on facebook